Będzie 600–800 nowych miejsc pracy. Rhenus Logistics inwestuje w Bolesławcu

Będzie 600–800 nowych miejsc pracy. Rhenus Logistics inwestuje w Bolesławcu
fot. GA Trwa jedna z największych i najdroższych inwestycji w historii naszego miasta.
istotne.pl piotr roman, strefa ekonomiczna, rhenus logistics

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Logistycznego firmy Rhenus miała miejsce w środę 15 czerwca na terenie bolesławieckiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”. Marcin Bartosz, dyrektor generalny Rhenus Logistics: – Biorąc pod uwagę stan zaawansowania naszej inwestycji, jesteśmy bliżej wiechy niż kamienia węgielnego. Ta inwestycja została zlokalizowana w tym miejscu na Dolnym Śląsku nie przez przypadek. Tę część Polski i Europy postrzegamy jako miejsce o ogromnym potencjale. Kolejnym kryterium była dla nas infrastruktura. Trzecim – środowisko biznesowe, które dzięki władzom Miasta, Powiatu i WSSE udało się tu stworzyć. Od samego początku odczuwamy to wsparcie i jesteśmy pewni, że tak będzie nadal.

Rhenus Logistics – wizualizacjaRhenus Logistics – wizualizacjafot. UM Bolesławiec

Powstający właśnie magazyn o powierzchni prawie 40 tys. m kw. to jedynie pierwsza część inwestycji. Potem ma zostać dobudowany kolejny obiekt, tym razem o powierzchni 17 tys. m kw., a następnie – kolejna hala o powierzchni prawie 50 tys. m kw. – Jeżeli wszystko się dobrze ułoży, może tu powstać centrum logistyczne, które będzie mogło mieć ok. 100 tys. m kw. magazynu. To największa lokalizacja Rhenusa w Polsce i jedna z największych w Europie – dodał M. Bartosz.

Prezydent Piotr Roman: – Mamy dziś swoisty jubileusz, to dziesiąty inwestor, który zawitał do Bolesławca i zdecydował się zostawić tu swoje pieniądze, zainwestować, stworzyć nowe miejsca pracy. Chciałbym przypomnieć, że w ciągu ostatnich lat Gmina Miejska zainwestowała – przede wszystkim w infrastrukturę – prawie pół mld zł. Gdyby nie te inwestycje, inwestorzy nie mieliby tutaj tak dobrych warunków. Jest wiele miast w Polsce, które mają specjalne strefy ekonomiczne, a okazuje się, że to właśnie Bolesławiec przyciąga inwestorów.

I podkreślił: – Kilka lat temu powiedzieliśmy sobie, że Bolesławiec to znakomite miejsce dla logistyki: paneuropejski korytarz transportowy, dwie autostrady, linia kolejowa E 30, położenie przy granicy. Liczymy na to, że Bolesławiec zostanie też miastem logistyki. Nie zdradzę chyba tajemnicy, jeśli powiem, że zgłosiła się do nas konkurencja Rhenusa, która szuka tutaj miejsca. Można powiedzieć, że Bolesławiec stał się gospodarczym tygrysem Dolnego Śląska.

Obiekt, który powstaje, będzie wykonany w technologii przyjaznej środowisku. Co więcej, będzie miał duże zaplecze socjalno-biurowe o powierzchni prawie 5 tys. m kw., gdzie znajdą się szatnie, kantyny i biura. Wybudowany zostanie też parking, który pomieści ponad 500 samochodów osobowych.

Samo centrum powinno być gotowe w październiku. Firma planuje zatrudnić 600–800 osób. Do tematu wrócimy.