Rekord czytania w jednym momencie w „Handlówce”

Rekord czytania w jednym momencie w „Handlówce”
fot. ZSHiU Bolesławiec Młodzież z Zespołu Szkół Handlowych i Usługowych w Bolesławcu wzięła udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu czytania w jednym momencie pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”.
istotne.pl rekord, zshiu bolesławiec, czytelnictwo

Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest miesięcznik „Biblioteka w Szkole” przy współpracy m.in. Stowarzyszenia Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. Według raportu Biblioteki Narodowej 63% Polaków powyżej 15 roku życia nie czyta książek, dlatego celem tej akcji jest promocja czytania i książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, a także podkreślenie konieczności tworzenia przez środowiska szkolne, władze lokalne i struktury państwa warunków do skutecznej edukacji czytelniczej w szkołach i ułatwienie młodzieży dostępu do atrakcyjnej dla nich literatury.

10 czerwca o godzinie 10:00 uczniowie z całej Polski zebrali się w swoich szkołach na wspólnym czytaniu. Każdy czytał to, na co miał ochotę. W ZSHiU, na rozłożonych w holu i korytarzach materacach i karimatach, 214 uczniów przystąpiło do bicia rekordu czytania w jednym momencie. To bardzo ciekawe doświadczenie spotkało się ogromną aprobatą nie tylko młodzieży, ale i nauczycieli.

– Nasi fototechnicy, ku radości wszystkich zgromadzonych, postanowili całą akcję udokumentować, będzie więc sesja zdjęciowa z książką i na pewno zrobimy z tego fantastyczną wystawę – mówią nauczyciele z „Handlówki”.

We wrześniu dowiemy się, jaki rozmiar w całej Polsce przybrało to przedsięwzięcie.

Aldona Wilas/ii