Muzeum Ceramiki apeluje o pomoc w przygotowaniu wystawy

Muzeum Ceramiki apeluje o pomoc w przygotowaniu wystawy
fot. Muzeum Ceramiki Apel o pomoc w przygotowaniu wystawy „Skąd przybyliśmy? Bolesławieccy osadnicy w latach 40. i 50. XX wieku”.
istotne.pl muzeum ceramiki, repatrianci

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu włączyło się w tegoroczny program obchodów Europejskiej Stolicy Kultury poprzez organizację wystawy „Skąd przybyliśmy? Bolesławieccy osadnicy w latach 40. i 50. XX wieku”, przygotowywanej we współpracy z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Stowarzyszeniem Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół oraz bolesławieckim Kołem Związku Sybiraków.

Celem wystawy jest przedstawienie obrazu powojennego Bolesławca – miasta, w którym splotły się losy ludzi, przybyłych z różnych stron świata – m.in. z terenów byłej Jugosławii, Kresów Wschodnich, Syberii, Francji, Centralnej Polski i innych miejsc. Zamiarem organizatorów jest przybliżenie odmienność zwyczajów i tradycji przywiezionych z poszczególnych części Europy, pokazanie wzajemnych relacji przybyłej ludności i zaprezentowanie procesu ich adaptacji do nowego miejsca i realiów.

Archiwalne fotografie BolesławcaArchiwalne fotografie Bolesławcafot. Muzeum Ceramiki
Archiwalne fotografie BolesławcaArchiwalne fotografie Bolesławcafot. Muzeum Ceramiki

Organizatorzy zwracają się w związku z tym uprzejmą prośbą do mieszkańców Bolesławca oraz powiatu bolesławieckiego o wypożyczenie materiałów, które mogłyby zostać zaprezentowane na ekspozycji: prywatnych fotografii archiwalnych, dokumentów, pamiątek, przedmiotów codziennego użytku, narzędzi, strojów, elementów wyposażenia domu. Zaaranżowane na wystawie, będą opowiadały o życiu ich właścicieli przed okresem przesiedleń, podróży do Polski oraz stanie miasta po wojnie.

Materiały można dostarczać do 15 kwietnia 2016 r. do Działu Historii Miasta Muzeum Ceramiki w Bolesławcu przy ul. Kutuzowa 14. Wernisaż ekspozycji planowany jest w połowie maja 2016 r. w czasie ogólnopolskiej Nocy Muzeów. Część działań wokół wystawy zostanie przeprowadzona również w czerwcu, podczas Dni Miasta.

W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod nr 75 644 22 00 lub mailowy na adres: [email protected]