Po raz pierwszy w Bolesławcu tak niezwykła wystawa

Wystawa Dźwigaj
fot. Muzeum Miedzi w Legnicy W piątek, 6 listopada o 18:00 zapraszamy do Bolesławieckiego Ośrodka Kultury-Międzynarodowego Centrum Ceramiki na wernisaż niezwykłej wystawy obrazów, rzeźb i rysunków profesora Czesława Dźwigaja.
istotne.pl 0 roman maciejewski, bok - mcc

Reklama

Wystawa o charakterze obrazowo-dźwiękowym inspirowana jest dziełem kompozytora Romana Maciejewskiego.

Na ekspozycję składa się cykl trzydziestu obrazów, które zaprezentujemy w holu BOK-MCC. Poszczególne obrazy są tak eksponowane, że można je oglądać słuchając wybranego fragmentu muzycznego. W tym celu przy każdym z obrazów zainstalowane będą słuchawki. Uzupełnieniem wystawy będzie prezentacja 38 rysunków i 14 rzeźb, które będzie można zobaczyć w galerii „mała Biała”.

Jest to jedna z najważniejszych realizacji artysty ostatnich lat. Czesław Dźwigaj nad wystawą pracował cztery lata. Spotkanie z twórczością Romana Maciejewskiego miało miejsce na początku tego stulecia, kiedy to brat kompozytora zwrócił się z prośbą o wykonanie jego pomnika. To zamówienie nigdy nie powstało, ale było inspiracją i rozpoczęło proces poszukiwań prowadzący do finału, jaką jest ta niezwykła wystawa – hołd – pomnik dla największego utworu Maciejewskiego, a równocześnie indywidualna wizja wielkiego dramatu eschatologicznego. Ekspozycja zainspirowana została requiem „Missa pro defunctis” Romana Maciejewskiego, które powstało jako hołd dla ofiar wojen wszech czasów. Ten monumentalny fresk muzyczny na cztery głosy solowe, chór i orkiestrę powstawał w latach 1945-1959. Wystawa będzie czynna do 6 stycznia 2016 roku.

Prof. zw. dr hab. Czesław Dźwigaj urodził się w 1950 roku w Nowym Wiśniczu. W 1977 roku ukończył Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. A. Hajdeckiego. Kierownik Pracowni Rzeźby w Ceramice ASP w Krakowie. Kierownik Katedry Sztuki na Uniwersytecie w Rużomberok (Słowacja). W latach 1994-2011 wykładowca Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie. Visiting profesor kilku uczelni w Europie. W dorobku artystycznym ma kilkadziesiąt pomników na wszystkich kontynentach świata, realizację kompleksowych aranżacji obiektów sakralnych, medali i monumentalnych port. Od 2002 roku stała wystawa jego dorobku artystycznego znajduje się w Muzeum Ziemi Wiśnickiej i od 2008 roku na Zamku Lubomirskich w Nowym Wiśniczu. Jest laureatem prestiżowych nagród i wyróżnień. Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym poprzez udział w wystawach zbiorowych i wystawach indywidualnych. Wydał trzy tomy poetyckie oraz opublikował szereg artykułów krytycznych o sztuce.

BOK-MCC stopka do wiadomościBOK-MCC stopka do wiadomościfot. BOK-MCC

Reklama