Młodzi muzycy brawurowo zagrali w Kliczkowie

Skrzypaczka i skrzypek podczas koncertu
fot. B.org W niedzielny wieczór w Zamku Kliczków prawie setka młodych ludzi wykonała wspaniały koncert. Sala Dworska była wypełniona słuchaczami po brzegi.
istotne.pl 0 koncert, kliczków, europera

Reklama

Brak opisuBrak opisufot. B.org

Młodzi muzycy wykonali utwory Berlioza, Vaňhala, Respighiego, Lukáša, Bizeta, Schedrina, Lalo oraz Gounoda. Repertuar został dobrze dobrany – po słuchaczach było bowiem widać, że się nie znudzili ponad półtoragodzinnym występem.

Podczas koncertu zaprezentowali się soliści: Martin Goldstein (Czechy), Radovan Skalický (Czechy), Marta Wasilewicz (Polska) i Leon Szostakowski (Niemcy).

Orkiestra Młodzieżowa Europera istnieje od 12 lat. Gra w niej prawie 90 dzieci i młodzieży z Czech, Polski i Niemiec. W aktualnym składzie orkiestra zyskała wiele uznania i pochwał za występy w Trójkącie Granicznym z okazji uroczystości przystąpienia tych krajów do Unii Europejskiej. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym orkiestry jest Miloš Krejčí.

List od Szkoły Muzycznej

Organizatorem koncertu była Państwowa Szkoła Muzyczna I st. oraz Szkoła Muzyczna II st. w Bolesławcu. Nasze miasto reprezentowało 14 uczniów: Paulina Ćwik – koncertmistrzyni, Sylwia Popławska, Klementyna Marszałek, Daria Borek, Katarzyna Wasylkowska, Karolina Rękal, Ewa Kut, Kasia Kut, Marta Małolepsza, Ola Franczyk, Julia Niewar, Piotr Wolański, Mateusz Pińczuk.

Solistką z naszej szkoły była Marta Wasilewicz z klasy skrzypiec Janusza Bącala. Marta bardzo pięknie muzycznie zagrała I cz. "Symfonii hiszpańskiej" – E. Lalo.

Młodzież przygotowała różnorodny repertuar podczas tygodniowego pobytu w Libercu. Próby trwały ok. 8 godzin każdego dnia. Następnie koncerty odbyły się w Libercu, w Zittau oraz w Kliczkowie. Młodzież wróciła ze zgrupowania zmęczona ale bardzo szczęśliwa, wzbogacona o liczna doświadczenia muzyczne, kulturowe, towarzyskie. Organizowanie przedsięwzięcia o randze międzynarodowej jest związane z ogromną odpowiedzialnością, a jednocześnie sprawia wiele satysfakcji. Pozostaję z pełnią wrażeń po koncercie. Gratuluję młodziutkim wykonawcom bardzo udanego występu i życzę kolejnych sukcesów.

Dorota Pińczuk

Reklama