Głosowanie na naszym portalu odpowiada rzeczywistości

Głosowanie na naszym portalu odpowiada rzeczywistości
fot. www Wyniki z naszej ankiety przedwyborczej pokryły się z wczorajszym głosowaniem. Rozbieżność była niewielka. Raz wynosiła ona kilka procent, innym razem wynik był idealny.
istotne.pl ankieta, wybory, sonda

Pierwsza tura wyborów prezydenckich była testem jakości wyników naszych ankiet. Półtora miesiąca temu zmieniliśmy sposób głosowania i teraz ankiety oraz rankingi są odporne na oszustwa. Ankietę od rankingu różni możliwość wielokrotnego głosowania. W ankiecie możemy oddać głos tylko raz, w rankingu można głosować codziennie. Po udoskonaleniu systemu zastanawialiśmy się jednak, czy głosy oddane przez naszych czytelników będą odpowiadać rzeczywistemu rozłożeniu opinii w społeczeństwie. Okazuje się, że tak. O ile jeszcze kilka lat temu wyniki sond internetowych dawały mocno zafałszowany obraz prawdziwych poglądów, o tyle teraz są bardzo miarodajne. Błąd jest niewielki, maksymalnie kilka procent.

Według naszej ankiety Bronisław Komorowski powinien był zdobyć 48% głosów. Zdobył 50% w Bolesławcu (47% w powiecie). Jarosław Kaczyński miał mieć 24%, a miał 26% w Bolesławcu (29% w powiecie). Grzegorz Napieralski według naszej ankiety miał zdobyć 16% i tyle właśnie zdobył w mieście i powiecie.

Wyniki wyborów nas cieszą przede wszystkim z tego powodu, że potwierdzają wysoką jakość naszych ankiet i to, że opinie naszych czytelników są reprezentatywne, to znaczy odpowiadają opinii całego społeczeństwa miasta i powiatu bolesławieckiego.

Już teraz zachęcamy do udziału w kolejnej sondzie wyborczej.

Na kogo oddasz głos w drugiej turze?
Bronisław Komorowski
58.78 % głosów: 539
Jarosław Kaczyński
31.19 % głosów: 286
Nie będę głosować
10.03 % głosów: 92

Zobacz także

Na kogo oddasz głos w pierwszej turze wyborów?
Bronisław Komorowski
48.80 % głosów: 569
Jarosław Kaczyński
24.01 % głosów: 280
Grzegorz Napieralski
15.69 % głosów: 183
Janusz Korwin-Mikke
4.20 % głosów: 49
Andrzej Lepper
2.57 % głosów: 30
Andrzej Olechowski
1.37 % głosów: 16
Waldemar Pawlak
1.11 % głosów: 13
Marek Jurek
0.94 % głosów: 11
Bogusław Ziętek
0.69 % głosów: 8
Kornel Morawiecki
0.60 % głosów: 7