Wernisaż fotografii z niezwykłej Chorwacji

Wodospad
fot. Marko Vrdoljak Ambasador Chorwacji w Polsce zaprosił bolesławian na wystawę zdjęć i na wyjątkowe wakacje w jego ojczyźnie.
istotne.pl 0 wystawa, chorwacja

Reklama

Na wernisaż zdjęć chorwackiego artysty-fotografika Marko Vrdoljaka przybyli bardzo licznie miłośnicy dobrej fotografii i Republiki Chorwackiej. Gościem honorowym był Ambasador Chorwacji w Polsce, Ivan Del Vechio. Dziękując wszystkim za miłą gościnę w Bolesławcu ambasador podkreślił chęć współpracy z miastem ceramiki. – Chciałbym, aby bolesławiecka ceramika zaistniała na chorwackim rynku. Niektórzy ignorują nasz potencjał. Mówią, że to tylko cztery i pół miliona konsumentów. Ale nasz kraj odwiedza rocznie prawie 13 milionów turystów – mówił na wernisażu ambasador Vechio.

Zdjęcia Vrdoljaka potwierdzają, że turyści mają po co do Chorwacji przyjeżdżać. Na zdjęciach artysta pokazał piękne krajobrazy gór, żyznych dolin, wodospadów i błękitnego wybrzeża Adriatyku oraz malownicze zakątki Dubrownika i wyjątkowość zabytków architektury.

Wiele osób przybyłych na wernisaż potwierdzało, że wszystko, co widać na zdjęciach, jest w rzeczywistości tak samo piękne. Niektórzy patrząc na fotografie śpiewali chorwackie piosenki i przeplatali je z opowieściami o kraju, który poznali i pokochali. Zdjęcie wodospadu z Parku Narodowego Krka wzbudziło wspomnienia jednej ze zwiedzających kobiet.

– Nad tym wodospadem kręcono film o Winnetou. Jako nastolatka zbierałam zdjęcia tego aktora – opowiadała. – Kiedy jako trzydziestolatka przyjechałam nad ten wodospad, popłynęłam za kurtynę wody. Miałam wtedy siłę. Niektórzy mężczyźni nie dawali rady pokonać rwącego nurtu. Był tam kamień do którego się dopływało i, siedząc na nim, zbierało się siły. Potem płynęło się do samego wodospadu. Spadająca woda zakrywała wejście do groty. Stojąc po drugiej stronie wodnej kurtyny oglądało się ludzi i most przerzucony przez rzekę.

Dla zgromadzonych na wernisażu gości zagrał i zatańczył Zespół Pieśni i Tańca „Bolesławiec” prowadzony przez Elżbietę Tor. Wystawa w galerii BOK- MCC będzie otwarta do 7 lutego.

(informacja Grażyna Hanaf)

Zobacz także

Obejrzyj stronę artysty Marko Vrdoljaka

Reklama