Dwie wystawy prezentuje Muzeum Ceramiki

Aniołki
fot. istotne.pl Wystawa prac państwa Koniecznych "Imago mundi" i archeologiczne "Skarby Ziemi Bolesławieckiej" – to dwie nowe propozycje kulturalne naszego muzeum.
istotne.pl 0 ceramika, wystawa, archeologia

Reklama

Otwarcie ekspozycji "Imago mundi" odbyło się 18 sierpnia w budynku Muzeum Ceramiki przy ul. Mickiewicza. Wystawa prezentuje ceramiczno-rzeźbiarskie prace Janiny Karczewskiej-Koniecznej i jej męża Stanisława Koniecznego, artystów z Gdańska. Niemal wszystkie dzieła zostały zrobione z ceramiki. Jedynie to najbardziej monumentalne – "Drzewo Jessego" autorstwa Janiny Karczewskiej-Koniecznej – wykonane jest z gipsu.

Wernisaż wystawy "Imago mundi"Wernisaż wystawy "Imago mundi"fot. Gerard Augustyn

Wiele prac zgromadzonych na wystawie nawiązuje do motywów religijnych (m.in. cykl "Anioły" czy wspomniane już "Drzewo Jessego"). Jak podkreślił Tadeusz Orawiec, komisarz wystawy, "Religia to absolut". Podobnie jak sztuka. "Sensem sztuki jest poszukiwanie absolutu" dodał komisarz.

Z cyklu "Fale" - praca Janiny Karczewskiej-KoniecznejZ cyklu "Fale" - praca Janiny Karczewskiej-Koniecznejfot. Gerard Augustyn
Z cyklu "Architektura" - praca Stanisława KoniecznegoZ cyklu "Architektura" - praca Stanisława Koniecznegofot. Gerard Augustyn

Obecna na wernisażu Janina Karczewska-Konieczna powiedziała, że Bolesławiec jest pięknym miastem i że "będzie się tu wpraszać", gdyż tutaj rodzi się sztuka. Po wernisażu w ogrodzie muzealnym zaprezentowany został multimedialny pokaz, ukazujący dokonania artystów – uczestników tegorocznej edycji Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego. Wystawę "Imago mundi" można zwiedzać do końca września.

Praca Janiny Karczewskiej-Koniecznej pt. "Drzewo Jessego"Praca Janiny Karczewskiej-Koniecznej pt. "Drzewo Jessego"fot. Gerard Augustyn

Janina Karczewska-Konieczna jest absolwentką Wydziału Malarstwa PWSSP w Gdańsku. Studiowała również ceramikę oraz grafikę. I to właśnie w dziedzinie rzeźby ceramicznej odniosła największe sukcesy. Jej prace znajdują się w zbiorach muzeów w Polsce i zagranicą, m.in. we Włoszech, Francji, w Szwecji i Czechach.

Skarby Ziemi Bolesławieckiej

Wernisaż kolejnej wystawy odbył się w niedzielę, 19 sierpnia, w budynku Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa. Ekspozycja "Skarby Ziemi Bolesławieckiej – archeologia regionu bolesławieckiego wczoraj i dziś" ukazuje rezultaty odkryć i badań archeologicznych w naszych regionie; badań zarówno przedwojennych, jak i współczesnych (2005 r.). Część eksponatów to zbiory własne muzeum, część wypożyczona została z wrocławskiego Muzeum Archeologicznego.

Rekonstrukcja grobu ciałopalnego kultury łużyckiejRekonstrukcja grobu ciałopalnego kultury łużyckiejfot. Gerard Augustyn
Rekonstrukcja stosu pogrzebowegoRekonstrukcja stosu pogrzebowegofot. Gerard Augustyn

Eksponaty podzielone są wg epok – od epoki kamienia do wieków średnich. Można zobaczyć m.in. rekonstrukcję grobu ciałopalnego, stosu pogrzebowego (epoka brązu), grot włóczni z okresu wpływów rzymskich, ceramikę i inne przedmioty. 80% znalezisk to naczynia, co po raz kolejny pokazuje, jak wielką rolę w powiecie bolesławieckim odgrywała – już w średniowieczu! – właśnie ceramika.

Wernisaż wystawy "Skarby Ziemi Bolesławieckiej"Wernisaż wystawy "Skarby Ziemi Bolesławieckiej"fot. Gerard Augustyn

Ekspozycja jest jednym z elementów projektu, w którym, prócz Muzeum Ceramiki i Muzeum Miejskiego Wrocławia, bierze udział Bundesheimatgruppe Bunzlau w Siegburgu. Projekt ten został dofinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Wystawę zwiedzać można do połowy października.

(informacja GA)

Reklama