Plaga mszyc ograniczy tegoroczne zbiory

Plaga mszyc ograniczy tegoroczne zbiory
fot. B.org Niektóre źdźbła zbóż są niemal całkowicie oblepione owadami i ich larwami.
istotne.pl zboże, upał, rolnictwo, susza

Tegoroczne zbiory zbóż i innych roślin mogą być niewiele większe niż przed rokiem. Tym razem powodem nie jest susza, ale plaga mszyc. Rolnicy z naszego regionu oceniają, że przez mszyce mogą stracić połowę zbiorów.

Wilgoć i ciepło

Kilka dni sprzyjającej pogody stwarza doskonałe warunki wylęgowe dla tych uciążliwych owadów. Niektóre źdźbła zbóż są niemal całkowicie oblepione owadami i ich larwami. Mszyca zbożowa atakuje roślinę wysysając jej soki, a pozostawiając kleiste odchody zapewnia pożywienie dla grzybów i innych pasożytów. Często też przenosi wirusy powodujące karłowacenie, a w przypadku zbóż zmniejszenie kłosów.

Nie tylko na polach

Mszyce atakują również rośliny i drzewa w ogródkach działkowych, a nawet kwiaty w skrzynkach balkonowych. Wielu działkowiczów skarży się, że z powodu mszyc całkowicie wyginął koper a drzewa owocowe oblepione są owadami i ich odchodami. Ci, którzy nie dokonali na czas odpowiednich oprysków, powinni to zrobić jak najszybciej. Do walki ze szkodnikami można używać środków chemicznych lub naturalnych.