Rozdział kościoła od państwa - Ruch Palikota

  • Grzegorz Kunecki (v3WYg), 2011-11-21 19:08 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Rozdział kościoła od państwa - doktryna zakładająca rozdzielenie działalności organizacji religijnych i państwowych oraz oparty na niej model ustrojowy państwa. Koncepcja ta była przedmiotem długiej debaty w historii. Termin "kościół" odnosi się do różnych dominujących wyznań chrześcijańskich w Europie lub innych wyznań na innych kontynentach. Bezstronność religijna, światopoglądowa i filozoficzn... a władz publicznych – pojęcie zawarte w art. 25 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 roku będące odpowiednikiem znanej w prawie różnych państw demokratycznych kategorii neutralności światopoglądowej państwa. Jeden z podstawowych terminów polskiego prawa wyznaniowego. Podobne do pojęcia bezstronności religijno-światopoglądowej państwa jest konstytucyjna zasada równouprawnienia wszystkich ludzi bez względu na wyznanie (art. 32 Konstytucji), zasada równouprawnienia związków wyznaniowych (art. 25 ust. 1) oraz prawo do milczenia w sprawie światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania (art. 53 ust. 7). Zachęcam do dyskusji! Pozdrawiam. Grzegorz Kunecki. www.GrzegorzKunecki.pl.

    Kliknij w obrazek, aby powiększyć.
  • jas (ANuADw), 2011-11-21 20:37 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Spadaj.

  • Katolik (AMO5hw), 2011-11-21 21:20 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Czy rozdział Kościoła od państwa oznacza także rozdział państwa od wartości które głosi Kościół?

  • Anonim (AsFkGw), 2011-11-21 21:34 Cytuj Zgłoś nadużycie

    A nie lepiej podyskutować o kryzysie i o tym jak go uniknąć?
    Może nałożyć wzorem USA dodatkowy podatek od najbogatszych?

  • Anonim (ej7s5d), 2011-11-21 22:26 Cytuj Zgłoś nadużycie
    ~Katolik napisał(a): Czy rozdział Kościoła od państwa oznacza także rozdział państwa od wartości które głosi Kościół?

    Wartości w sensie bogactwa? To już jest dawno rozdzielone! Oj głosi, głosi wieść gminna.

  • Rozalski (AFQZHK), 2011-11-21 22:40 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Wiesz co Grzegorzu, na kiepskiego konia postawiłes, normalnie bez przyszłości, skoro chciałes robić karierę polityczną to trzeba było wykazać trochę pragmatyzmu i zapisać sie do PO, tam tez jest skrzydlo dla lewaków, bo z gejami i lezbijakmi daleko nie zajedziesz, po prostu malo ich w społeczeństwie, i walka z kościołem robi się juz lekko zenująca.

  • Anonim (v3tXW), 2011-11-21 22:51 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Bo geje i lesbijki w czarnych sukienkach maja przewagę nie macie szans.

  • Reklama

  • Grzegorz Kunecki (v3WYg), 2011-11-21 23:03 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Witam,

    Wiem, że ludzie często źle interpretują rozdział kościoła od państwa, oczywiście rozdział ten nie oznacza ingerenci w sprawy kościoła. Wręcz przeciwnie, dlatego jeśli chodzi o niezależność kościoła, jest to dla samego kościoła czymś bardzo pozytywnym. Kościół nadal będzie mógł głosić wartości być może nawet z większym powodzeniem.

    Czy rozdział Kościoła od państwa oznacza także rozdział państwa od wartości które głosi Kościół?

    Państwo nie powinno głosić wartości kościelnych a jedynie powinno postępować w sposób etyczny, sposób ten, wiąże się z tradycją państwa kształtowaną między innymi też przez kościół. Dlatego etyka państwa, może pokrywać się z wartościami głoszonymi przez urzędy kościelne, niemniej jednak, te dwie rzeczy powinny być wyraźnie od siebie oddzielone.

    Pozdrawiam.
    Grzegorz Kunecki.

  • Widzę, aż się roi od oszołomów z RPP... Wszędzie ta ich pieprzona propaganda i mydlenie oczu oraz odwracanie uwagi od istotnych rzeczy...

  • killer198804 napisał(a): Widzę, aż się roi od oszołomów z RPP... Wszędzie ta ich pieprzona propaganda i mydlenie oczu oraz odwracanie uwagi od istotnych rzeczy... >.

    Panie killer -- proszę powstrzymać emocje i zaproponować sensowne rozwiązania. Rzucanie epitetami zza anonimowego parawanu nie przysparza Panu powagi.

  • kalla, 2011-11-22 10:04 Cytuj Zgłoś nadużycie
    ~Grzegorz Kunecki napisał(a): Witam, Wiem, że ludzie często źle interpretują rozdział kościoła od państwa, oczywiście rozdział ten nie oznacza ingerenci w sprawy kościoła. Wręcz przeciwnie, dlatego jeśli chodzi o niezależność kościoła, jest to dla samego kościoła czymś bardzo pozytywnym. Kościół nadal będzie mógł głosić wartości być może nawet z większym powodzeniem. Czy rozdział Kościoła od państwa oznacza także rozdział państwa od wartości które głosi Kościół? Państwo nie powinno głosić wartości kościelnych a jedynie powinno postępować w sposób etyczny, sposób ten, wiąże się z tradycją państwa kształtowaną między innymi też przez kościół. Dlatego etyka państwa, może pokrywać się z wartościami głoszonymi przez urzędy kościelne, niemniej jednak, te dwie rzeczy powinny być wyraźnie od siebie oddzielone. Pozdrawiam. Grzegorz Kunecki.

    Zupełnie się z tym zgadzam! Kościół do kościoła ! Państwo niezależne od wpływów księży ,chociaż szanujący wartości religijne.

  • Grzegorz Kunecki (An7cHV), 2011-11-22 12:04 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Chciałbym podkreślić, że aby w Polsce rozpocząć jakiekolwiek reformy przede wszystkim jest potrzebna zmiana mentalności ludzi. Dopiero wtedy będzie nożna zbudować większy kapitał społecznego zaufania czego efektem mogą być pozytywne reformy w państwie. Polacy marzą o tym by mieć własne mieszkanie czy samochód. Jednocześnie po wyjściu z niedzielnej mszy nie ufają sobie a wręcz przeciwko sobie knują. Aby pokazać społeczeństwu jak obłudne jest nasze Państwo, Ruch Palikota rozpoczął od próby zmuszenia parlamentarzystów do przestrzegania konstytucji w sejmie RP. Konstytucja państwa jest fundamentem państwowości, jeśli ona nie będzie przestrzegana przez najwyższych urzędników państwowych to co ma powiedzieć taki Piotr czy Roman po wyjściu z kościoła? Dlatego tak ważne jest symboliczne zdjęcie krzyża z Sejmu.

  • kalla, 2011-11-22 12:38 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Chciałam sparafrazować,ale lepiej będzie jak wkleje oryginał tekstu.

    ''

    Przywileje i korzyści majątkowe Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce
    Sprawy finansowe polskiego Kościoła nigdy nie były otwarcie omawiane przed opinią publiczną. Poza ogólnikowymi wypowiedziami, strona kościelna nie jest skora do przeprowadzenia przed społeczeństwem szczegółowego bilansu swojego majątku i dochodów. Dzięki danym statystycznym, jak również informacjom medialnym, możliwe jest jednak oszacowanie skali środków publicznych przepływających co roku do Kościoła. Według różnych źródeł, łączna wielkość określana jest od 4 do 5 miliardów złotych.
    1. Komisja Majątkowa
    Szczególne korzyści finansowe Kościół uzyskał dzięki utworzeniu Komisji Majątkowej. Przekazywanie przez nią dóbr było wolne od opłat, a jej orzeczenie stanowiło podstawę do wpisu do ksiąg wieczystych. Od orzeczenia Komisji Majątkowej nie przysługiwało odwołanie. Ustawa z dnia 17.05.1989 r., była więc faktycznie ustawą dającą prawo reprywatyzacji majątków kościelnych i dotyczyła tylko Kościoła rzymskokatolickiego. Postanowienia Komisji Majątkowej są ostateczne i nie podlegają zaskarżeniu przez osoby trzecie tj. osoby fizyczne i osoby prawne. Władze gminne, powiatowe, wojewódzkie, nie mogły zaskarżyć decyzji Komisji Majątkowej, gdy zabierano im szpitale, szkoły, domy opieki społecznej itd.
    Działalność Komisji Majątkowej naruszała normy prawne państwa. Jej działalność budziła wątpliwość m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich i Trybunału Konstytucyjnego. Orzeczenie Komisji Majątkowej narusza prawo do orzeczeń sądu osób trzecich, co jest chronione przepisami ustawy zasadniczej, jaką jest Konstytucja oraz umowami międzynarodowymi, jak Europejska Konwencją Praw Człowieka — art. 6 i Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych — art. 14, wydanych przez ONZ.
    20.02.1997 r.):
    Kościół:
    ma prawo nie odprowadzać podatków z tytułu przychodów z działalności niegospodarczej;
    ma prawo nie prowadzić na ten temat dokumentacji;
    jest zwolniony z opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej, jeśli w danym r. podatkowym albo w następnym dochody zostały (deklaratywnie) przeznaczone na cele kultowe, oświatowo-wychowawcze, naukowe, kulturalne, działalność charytatywno-opiekuńczą, punkty katechetyczne, konserwację zabytków, inwestycje sakralne oraz remonty;
    jest zwolniony z podatków i świadczeń na rzecz samorządów;
    jest zwolniony z podatków od spadków i darowizn oraz wynikających z tego tytułu opłat skarbowych. Darczyńcy mogą wyłączyć ofiarowane kwoty z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym i wyrównawczym;
    jest zwolniony od opłat celnych, jeśli dary są przeznaczone (deklaratywnie) na cele kultowe, charytatywno-opiekuńcze oraz oświatowo-wychowawcze.
    3. Przykładowe kanały transferu pieniędzy dla Kościoła rzymskokatolickiego:
    ogromne nadania nieruchomości lub ich zbywanie za 1% wartości a następnie zyski Kościoła z tytułu obrotu tą ziemią i budynkami;
    dotacje samorządowe — skala niemożliwa do precyzyjnego oszacowania, np. dotacja mazowieckiego Sejmiku Wojewódzkiego w 2006 r. na rzecz Świątyni Opatrzności Bożej w wysokości 20 mln;
    koszty nauczania religii w szkołach: wypłaty dla ok. 40 tyś katechetów — 600-700 mln;
    dotacje ze spółek Skarbu Państwa, np. wkład spółek do TV Puls i Telewizji Familijnej to 198 mln zł, darowizny PKN Orlen w 2001 r. to ponad 54 mln zł;
    szkoły wyższe Kościoła rzymskokatolickiego — 83,6 mln. (w tym Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie na działalność dydaktyczną — 66,7 mln.);
    dopłaty do produkcji rolnej z Unii Europejskiej — przy 160 tyś. ha Kościół otrzymuje ok. 90 mln złotych;
    Fundusz Kościelny — 78 mln;
    kapelani: MON (173), BOR (3), Straż Graniczna (16), PSP (16), MSWiA (26) — 10 mln;
    kapelani w służbie zdrowia — liczba szacunkowa ok. 1,5 tyś. — 2 mln.'

    tekst z informacji internetowych ..''
    2011-11-22, 12:39WARTO TO PRZEANALIZOWAĆ

  • Rozalski (AFQZHK), 2011-11-22 14:09 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Nie Kallo, nie wklejaj tylko najlepiej podawaj link do strony, no chyba że się wstydzisz źródeł...

  • Grzegorz Kunecki (An7cHV), 2011-11-22 14:29 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Witam,
    Znalazłem tutaj: http://poland.indymedia.org/pl/2006/12/25448.shtml
    Indymedia to sieć zwykłych ludzi, aktywistów i organizacji zajmujących się tworzeniem niezależnych mediów. Celem jest dostarczanie informacji o ważnych zjawiskach społecznych i politycznych w sposób całkowicie oddolny i niekomercyjny.

    Pozdrawiam.
    Grzegorz Kunecki.

Reklama