Zgłoś swoje ulubione drzewo do konkursu Drzewo Roku 2015

Zgłoś swoje ulubione drzewo do konkursu Drzewo Roku 2015
fot. freeimages.com (Marlin2009) Klub Gaja rozpoczął 5 edycję konkursu Drzewo Roku. Na zgłoszenia drzew czeka do końca listopada.
istotne.pl konkurs, ekologia, drzewo roku

Organizatorzy nie szukają drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych ani najrzadszych. Szukają drzew najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Na zgłoszenia drzew czekają do końca listopada.

Ogólnopolski konkurs Klubu Gaja – Drzewo Roku popularyzuje postawy ochrony przyrody i konieczność ochrony jej obiektów, jakimi są drzewa. Zwraca uwagę na ich rolę w naszym życiu, silne związki pomiędzy kulturą i historią danej społeczności a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie. Wyłania najważniejsze i najbardziej kochane przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju. To także dobra okazja do promocji swojej lokalnej ojczyzny i jej walorów przyrodniczych. Konkurs skierowany jest do osób indywidualnych, placówek edukacyjnych, urzędów administracji państwowej i samorządowej, instytucji, organizacji społecznych oraz regionalnych i lokalnych wspólnot mieszkańców. Ambasadorami konkursu są: senator Kazimierz Kutz, podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska oraz polski językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim profesor Jan Miodek.

Więcej informacji, regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy na stronie Święto Drzewa. Zgłoszone w poprzedniej edycji konkursu drzewa, które nie znalazły się w finale, mogą być zgłoszone po raz kolejny.

W finale poprzedniej edycji konkursu Drzewo Roku znalazło się 16 drzew z nadesłanych 122 zgłoszeń z całej Polski. Podczas głosowania internauci oddali 17043 ważne głosy, a na stronie plebiscytu odnotowano ponad 76 000 odsłon. Dąb Słowianin z Dębiny (woj. dolnośląskie), zdobywca tytułu Drzewo Roku 2014 będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku 2015.

Dąb SłowianinDąb Słowianinfot. Klub Gaja/T.Pikuła

– Cieszmy się, że drzew nie tylko nie ubywa, ale i przybywa. Nadzwyczajne. Ja biorę udział już od paru lat w konkursach na Drzewo Roku i wydaje mi się że Słowianin zasłużenie wygrał, jest naprawdę wspaniałym okazem – mówi ambasadorka konkursu Elżbieta Dzikowska.

Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa, dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

UM Zgorzelec/www.swietodrzewa.pl/ii