Ku czci Jakuba i chwale Starego Miasta

Jakuby
fot. Dariusz Wachowiak Spośród wielu ciekawych propozycji zgorzeleckiego kalendarza wydarzeń do rangi najatrakcyjniejszej imprezy miejskiej wyrosło w ostatnich latach „Święto starego miasta – Jakuby”.
istotne.pl 0 jakuby, miasto zgorzelec

Reklama

Organizowane są one zawsze w ostatni pełny weekend sierpnia, równolegle do Altstadtfest, święta görlitzkiej starówki, zdaniem wielu, najpiękniejszej starówki Niemiec. To wyjątkowy czas, kiedy bawiąc się razem z sąsiadami, wspólnie zabieramy naszych gości w podróż do minionych epok!

Nazwa „Jakuby” przypomina, że patronem imprezy jest wielki zgorzelecki mistyk Jakub Böhme, który na przełomie XVI i XVII wieku mieszkał i pracował na przedmieściach dawnego Görlitz. Izba pamięci w jego odrestaurowanym domu to dzisiaj jedna z atrakcji zrewitalizowanego Przedmieścia Nyskiego, najstarszej części Zgorzelca.

Nawiązujące do początków istnienia nadnyskiego grodu święto to okazja do spotkania z historią, tańcem, muzyką, teatrem i rzemiosłem. Liczne koncerty, spektakle teatrów ulicznych i mimów, pokazy tańców dawnych, osady rycerskie, inscenizacje grup rekonstrukcyjnych, przedstawienia dla dzieci – wszystko to współtworzy niepowtarzalną atmosferę, jedynych w swoim rodzaju, przenikających się imprez, które toczą się równolegle po obu stronach granicy.

Wrażenie wędrówki w czasie potęgują przebrani w stroje z epoki mieszkańcy i piątkowy, wspólny ceremoniał otwarcia obu imprez, kiedy to burmistrzowie obu miast i ich świty spotykają się na środku Mostu Staromiejskiego, skąd dają sygnał do rozpoczęcia trzydniowej zabawy. Towarzyszący im heroldzi, kuglarze i straże w historycznych strojach to tradycja, którą co roku wzbogacamy o coś nowego, zaskakującego.

Jakuby 2014

Nieodzownym elementem zgorzeleckich Jakubów są pokazy historyczne, które towarzyszą uczestnikom festynu przez wszystkie trzy dni trwania imprezy. Tym razem, podobnie jak przed rokiem, grupy rekonstrukcji historycznych zabiorą nas w podróż do miasta sprzed czterech stuleci, do wieku XVII. Bójki uliczne, pojedynki, porwania, grabieże i sądy to jakubowa codzienność.

JakubyJakubyfot. Dariusz Wachowiak
JakubyJakubyfot. Dariusz Wachowiak
JakubyJakubyfot. Tomasz Szeremeta
JakubyJakubyfot. Tomasz Szeremeta

Żelazne punkty jakubowego programu to także artystyczne performance, takie jak np. parada cyklistów, którzy przemierzając Przedmieście Nyskie na monocyklach, przypomną o czasach, w których ekstrawagancją były pojazdy na dwóch kołach i teatry uliczne, w tym roku reprezentowane przez:

  • KRAKOWSKI TEATR ULICZNY – SCENA KALEJDOSKOP, który na nadnyskim bruku zaprezentuje: spektakl Serce Don Juana, z kapitalnymi efektami pirotechnicznymi; inspirowane Alicją w Krainie Czarów widowisko dla dzieci Eunika; połączenie spektaklu, słuchowiska oraz teatru tańca pt. Graal
  • TEATR TRÓJKĄT z Zielonej Góry, który przyjedzie do Zgorzelca z wielkim smokiem, bohaterem przedstawienia Historia smoka
  • artystów animujących ogromne ŻYRAFY, którzy na zaproszenie organizatorów przyjadą na Jakuby aż Hiszpanii
  • uczestników Festiwalu BUSKERBUS, artystów z całego świata z ich bogatą, niezwykle różnorodną ofertą ulicznych występów.

Teatry, historia i parada z pradziadkiem roweru to jednak zaledwie część atrakcji jakie składają się na program Jakubów 2014. Organizatorzy zadbali też, aby było z kim potańczyć i kogo posłuchać, więc na jakubowej scenie pojawią się Węgrzy z zespołu SZELINDEK oraz znakomite folkowe formacje: BURAKY, POD PRETEKSTEM, ETHNOHOLIC czy BUM BUM ORKeSTAR.

Będzie też wesołe miasteczko, które jak przed rokiem stanie na pobliskiej ul. Scultetusa, będzie urozmaicona oferta handlowa bogata w rękodzieło i pełen staroci „pchli targ”. Będą też oryginalne pamiątki z pracowni „Pod zieloną kopułą”, działającej przy Miejskim Domu Kultury i mnóstwo pysznego jedzenia i picia, a więc wszystko to, co razem z teatralnymi występami, muzyką i pokazami historycznymi współtworzy niepowtarzalną atmosferę ostatniego sierpniowego weekendu nad Nysą Łużycką, i sprawia, że nasze podwójne staromiejskie święto odwiedzają rokrocznie tysiące osób!

Szczegółowy program poniżej:

Dlaczego jeszcze warto nas odwiedzić

Położenie Zgorzelca sprawia, że miasto stanowi doskonałą bazę wypadową dla miłośników zabytków, historii oraz aktywnego wypoczynku. Na turystów i gości czekają tu liczne atrakcje, począwszy od pełnego restauracji, kawiarni i pensjonatów, rozciągniętego wzdłuż rzeki, urokliwego Przedmieścia Nyskiego, przez liczne zabytki architektury i muzea sąsiedniego Gӧrlitz, piękne parki oraz założenia ogrodowe, po nowoczesne obiekty sportowe i ścieżki rowerowe. Listę atutów uzupełnia bliskość Izerów, Karkonoszy i Gór Żytawskich, dwa piękne zbiorniki wodne: zalew Witka i niemieckie Berzdorfer See, polskie i niemieckie trasy rowerowe, nowoczesne obiekty sportowe i bogata oferta rozrywkowa.

Łatwo do nas trafić

Zgorzelec leży na europejskiej trasie E40 (jej fragmentem jest autostrada A4) i przy drodze wojewódzkiej 352 prowadzącej do granicy z Czechami. Można też do nas dojechać pociągiem, a blisko położone lotniska w Dreźnie (1,5 h), Pradze (2 h) i Wrocławiu (1,5 h) zapewniają wygodną komunikację gościom z odleglejszych krajów Europy.

Jeszcze raz zapraszamy do Zgorzelca – miasta, w którym zawsze panuje dobry klimat!

(UM Zgorzelec/ii; zdjęcia: Tomasz Szeremeta, Dariusz Wachowiak)

Reklama