materiał promocyjny

Co musisz przeanalizować przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania?

Mieszkanie
fot. toscom.pl Zakup mieszkania jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu, wiążącą na wiele lat, warto więc dokładnie ją przeanalizować. Na potencjalnych klientów nieruchomości czyhają liczne pułapki. Nad czym więc warto się zastanowić zanim rozpoczniemy poszukiwania?
istotne.pl 1 inwestycja, mieszkanie, miasto legnica

Reklama

Kredyt na mieszkanie?

Najważniejszą kwestią przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania, a nawet przed rozpoczęciem jego poszukiwań jest określenie środków jakie zamierzamy na ten cel przeznaczyć.

Jeżeli postanowiliśmy sfinansować zakup mieszkania kredytem hipotecznym, konieczne jest sprawdzenie naszej wiarygodności kredytowej. Pomocny może okazać się BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. Instytucja ta na podstawie przekazanych przez banki informacji tworzy historię kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Na podstawie otrzymanych danych przygotowywane są analizy i udostępniane instytucjom udzielającym finansowania, które następnie oceniają zdolność kredytową klienta.

Duża wiarygodność kredytowa daje nam gwarancje łatwiejszego otrzymania kredytu oraz zapewnia bardziej korzystne warunki.

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Kolejnym ważnym aspektem jest podjęcie decyzji na jakim rynku poszukujemy mieszkania – wtórnym czy pierwotnym.

Jeżeli zależy nam, aby mieszkanie było nowe, a urządzanie go według własnych upodobań to dla nas czysta przyjemność, w tej sytuacji powinniśmy się skupić na rynku pierwotnym. Nowe mieszkania oznaczają nowoczesność, wysoką jakość wykonania i liczne wygody w postaci wind, tarasów czy parkingów podziemnych. Duże znaczenie ma także fakt, iż mieszkania rynku pierwotnego mają niższe koszty transakcyjne – ponosimy koszty tylko taksy notarialnej, a dodatkowo mieszkania te objęte są okresem gwarancji i rękojmi.

Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego otrzymujemy je w stanie deweloperskim. Bardzo często lokal możemy zagospodarować według własnego projektu, jednak musimy się tu liczyć z dodatkowymi kosztami związanymi z jego wyposażeniem i wykończeniem. Niewątpliwą wadą tego typu mieszkań jest fakt, że w większości znajdują się one na obrzeżach miast, gdzie infrastruktura komunikacyjna nie jest jeszcze dobrze rozwinięta i może minąć sporo czasu zanim to się zmieni.

Oczywiście deweloperzy skupiają się również na tworzeniu nowych miejsc zamieszkania w centrum miast, ale wiążę się to z wyższą ceną za metr kwadratowy w porównaniu do dalej położonych inwestycji.

Wizualizacja mieszkań na Placu GrunwaldzkimWizualizacja mieszkań na Placu Grunwaldzkimfot. toscom.pl

wizualizacja: mieszkania Plac Grunwaldzki

Jeżeli natomiast zależy nam na niższej cenie, ale również atrakcyjnej lokalizacji powinniśmy wybrać mieszkania z rynku wtórnego. Głównymi zaletami tych mieszkań jest możliwość szybkiego wprowadzenia się do zakupionego lokalu. Nie musimy czekać, czasami nawet kilka miesięcy, na moment, kiedy budynek powstanie i staniemy się realnymi właścicielami mieszkania. Wystarczy skompletować niezbędne dokumenty i podpisać umowę u notariusza. Bardzo duże znacznie ma również większa możliwość negocjacji ceny, a także fakt, iż okolica jest już w pełni zagospodarowania, a infrastruktura doskonale rozwinięta.

Niestety mieszkania z rynku wtórnego mają swoje wady. Jedną z nich jest zdecydowanie wiek nieruchomości. Niejednokrotnie zdarza się, że mieszkania te posiadają wady konstrukcyjne, a znaczna część instalacji wymaga wymiany. Wiąże się to ze znacznymi wydatkami na fundusz remontowy. Kolejną minusem są duże koszty transakcyjne. Tutaj musimy zdawać sobie sprawę, że oprócz taksy notarialnej zobowiązani jesteśmy do odprowadzenia podatku od czynności cywilno-prawnych.

Szukanie za pomocą pośrednika czy na własną rękę?

Zdecydowanie się na usługi pośrednika nieruchomości niesie ze sobą wiele korzyści. Doświadczony pośrednik zna doskonale rynek i posiada liczne kontakty, co przełoży się na szybkie znalezienie mieszkania spełniającego nasze oczekiwania. Pozwala to na znaczne oszczędzenie czasu klienta.

Możemy liczyć na fachową pomoc w przeprowadzeniu transakcji i nie musimy martwić się sprawami prawnymi, pośrednik doskonale zadba o wszelkie formalności.

Mimo wielu zalet ze względu na oszczędność kosztów, niektórzy decydują się na szukanie mieszkania na własną rękę. Jest to jednak bardzo ryzykowne. Często możemy trafić na nieruchomości z niejasnym stanem prawnym, dlatego:

  • sprawdź, kto jest obecnym właścicielem mieszkania
  • dowiedz się, czy nikt nie jest zameldowany
  • ustal czy mieszkanie nie jest obciążone tzw. prawem dożywocia
  • upewnij się, czy nie istnieją zaległości czynszowe i w opłatach

Wybór mieszkania to ważna decyzja, dlatego przed jej podjęciem należy zebrać możliwie najwięcej informacji, aby zmniejszyć ryzyko wyboru nietrafionej inwestycji.

Więcej informacji na temat kredytowania i poszukiwania mieszkania znajdziesz tutaj: https://toscom.pl/news/poradnik-online

Reklama