Strażackie ćwiczenia odbyły się w bazie „Orlenu”

Strażackie ćwiczenia odbyły się w bazie „Orlenu”
fot. Marcin Zabawa Zawodowi strażacy i strażacy ochotnicy uczestniczyli w ćwiczeniach na terenie bazy paliwowej "Orlenu". Zastępy straży walczyły z symulowanym pożarem. Widowiskowa akcja przebiegała bardzo sprawnie.
istotne.pl straż pożarna, pożar, cezary przybylski, robert, brzeziński

Na terminalu paliwowym doszło do zderzenia dwóch cystern – od takiej, symulowanej na szczęście, sytuacji rozpoczęły się ćwiczenia strażackie na terenie bazy magazynowej Polskiego Koncernu Naftowego "Orlen" przy ul. Kościuszki. Rozlało się paliwo i wybuchł pożar.

fot. Gerard Augustyn
fot. Gerard Augustyn

Znajdująca się w jednej z cystern osoba została poszkodowana. Należało ją ewakuować. Strażacy ugasili zbiorniki z paliwem i próbowali nie dopuścić do rozprzestrzenienia się pożaru.

fot. Marcin Zabawa
fot. Marcin Zabawa

Podczas zabezpieczania terenu doszło do rozszczelnienia jednej z cystern. Zadaniem strażaków było odcięcie i zahamowanie wypływu paliwa.

fot. Marcin Zabawa

Takie ćwiczenia odbywają się regularnie. Jak przyznaje Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Bolesławcu Robert Brzeziński, miejsce symulowanej akcji zostało wybrane nieprzypadkowo. Zdaniem Brzezińskiego, do pożaru cysterny może dojść na właściwie każdej stacji paliwowej, dlatego też strażacy powinni być do tego typu działań bardzo dobrze przygotowani.

fot. Marcin Zabawa

Sprawnie przeprowadzoną akcją gaśniczą dowodził komendant bolesławieckiej PSP – Grzegorz Kocon. Ćwiczeniom przyglądali się delegaci z Inspekcji Ochrony Środowiska i Starosta Bolesławiecki Cezary Przybylski.

(informacja GA)