Odsłonięto tablicę poświęconą Gottfriedowi Zahnowi

Odsłonięto tablicę poświęconą Gottfriedowi Zahnowi
fot. B.org Tablica upamiętnia bolesławianina Gottfrieda Zahna, który w XVII wieku założył w Bolesławcu szkołę i dom dla sierot.
istotne.pl tablica, i lo, zahn, gottfried

Uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonano w ubiegły poniedziałek. Tablica poświęcona jest Gottfriedowi Zahnowi, który w XVII wieku założył w Bolesławcu szkołę i sierociniec. W XIX i XX wieku nastąpił rozwój placówki oświatowej Zahna, na potrzeby której powstały m.in. zabudowania byłego Klubu NOT, Hotelu ZG "Konrad" oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu.

Brak opisuBrak opisufot. B.org
Brak opisuBrak opisufot. B.org

Gottfried Zahn urodził się w 1705 roku w Bolesławicach. We wczesnym dzieciństwie został sierotą. W roku 1733 Zahn otrzymał prawa obywatelskie Bolesławca, ożenił się i kupił dom na górnym przedmieściu, położony poza murami miasta. W życiu Zahna nastąpił zdecydowany zwrot, gdy w roku 1744 przeczytał książkę pedagoga, Augusta Hermanna Franckego. Dowiedział się wówczas o istnieniu Domu Sierot w Halle i postanowił stworzyć podobny. W 1752 roku Rada Miejska Bolesławca zabroniła mu uczenia obcych dzieci, a kiedy Zahn się sprzeciwił, osadzono go na osiem dni w areszcie. W 1754 roku Zahn otrzymał zezwolenie na uczenie dzieci z górnego przedmieścia. W tym samym roku otrzymał także ostateczne zezwolenie na działalność fundacji.

W 1757 roku w fundacji Zahna miało schronienie szesnaścioro wychowanków, wśród nich dziewięć sierot. Z czasem Zahn rozpoczął budowę wielkiego domu dla sierot. W roku 1758 wybuchła w Bolesławcu zaraza, w wyniku której Zahn umarł. Jego obowiązki przejął wspierający go pastor Woltersdorf.