Znamy laureatów turnieju wiedzy pożarniczej

Znamy laureatów turnieju wiedzy pożarniczej
fot. Gerard Augustyn Trzech zwycięzców powiatowych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się w Legnicy.
istotne.pl straż pożarna, turniej

Czym należy gasić palącą się na człowieku odzież? Ile gwiazdek ma pagon starszego aspiranta PSP? Czym gasimy pożary grupy ABC? M.in. na takie pytania odpowiadali uczniowie podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w powiatowych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, które odbyły się 31 marca w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Mechanicznych.

fot. Gerard Augustyn

Uczestnicy eliminacji rywalizowali w trzech grupach. Pierwsze miejsca w swoich kategoriach zdobyli:

  • szkoła podstawowa: Marcin Jasiński
  • gimnazjum: Mateusz Kopeć
  • szkoła ponadgimnazjalna: Łukasz Nowakowski.

Żaden z uczestników nie odszedł z pustymi rękami. Ponadto organizatorzy nagrodzili najmłodszą uczestniczkę turnieju – Ewę Trościńską.

fot. Gerard Augustyn

Nagrody ufundowali: starosta bolesławiecki Cezary Przybylski, wójt Gromadki Dariusz Pawliszczy, Rada Miasta Bolesławiec, Jan Cołokidzi, PSP, Nadleśnictwo Chocianów i Węgliniec oraz Zarząd Powiatowy OSP.

fot. Gerard Augustyn
fot. Gerard Augustyn

„Sami selekcjonujemy pytania. Staramy się je trochę utrudniać, dopasować do standardów na turnieju wojewódzkim” opowiada Zbigniew Bożęcki, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. – „Gdybyśmy ułożyli łatwe pytania, ktoś, kto wygrałby eliminacje powiatowe, mógłby sobie nie poradzić w kolejnym etapie”. Ta metoda okazuje się bardzo skuteczna. Jedna z uczestniczek powiatowego turnieju dwukrotnie zakwalifikowała się do ogólnopolskiego finału. Raz zabrakło jej jednego punktu, by zdobyć trzecie miejsce.

fot. Gerard Augustyn

Czy warto organizować takie turnieje? Zbigniew Bożęcki nie ma żadnych wątpliwości: „Cieszymy się z tego, że dzieci zaczynają zdobywać wiedzę pożarniczą. Ona pomaga w życiu. Może przez to jest mniej pożarów, mniej podpaleń?” Ponadto, jak przyznaje sam prezes, jednym z celów tego turnieju jest sprawienie, by młodzi ludzie połknęli strażackiego bakcyla. Duża część uczestników tegorocznego konkursu to członkowie młodzieżowych drużyn pożarniczych. „To procentuje” dodaje Bożęcki.

fot. Gerard Augustyn

Trzej zwycięzcy poniedziałkowych eliminacji będą reprezentować nasz powiat na szczeblu wojewódzkim.

(informacja Starostwo Powiatowe/GA)