Licealiści z Bolesławca zdobyli zasłużone laury

Licealiści z Bolesławca zdobyli zasłużone laury
fot. Marcin Zabawa Powody do dumy mają uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego oraz ich nauczyciel Edward Florków. Anna Olejnik została laureatką Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej. Natomiast trzej drugoklasiści zdobyli I nagrodę w konkursie "Unia Europejska dziś i jutro".
istotne.pl olimpiada, młodzież, i lo, unia europejska

W konkursie "Unia Europejska dziś i jutro" startować mogli wyłącznie uczniowie szkół dolnośląskich. Nagrody były przyznawane w trzech kategoriach wiekowych. Kajetan Borejko, Marcin Kwiatkowski i Grzegorz Mereszczowski zwyciężyli w kategorii: młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych (wziąć udział w konkursie mogli również gimnazjaliści i studenci z Dolnego Śląska). Licealiści przygotowali prezentację multimedialną, która pokazywała Unię Europejską ich oczami – oczami ludzi młodych. Ukazali w niej przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Unii. Nie ograniczyli się do zademonstrowania, w jaki sposób UE funkcjonuje dzisiaj, ale także zawarli w swej prezentacji propozycje zmian; to, jak chcieliby widzieć Unię za kilka lat.

Dziennikarz Boleslawiec.org rozmawia z młodzieżąDziennikarz Boleslawiec.org rozmawia z młodzieżąfot. Marcin Zabawa

Kajetan Borejko przyczyn sukcesu upatruje w tym, że prezentacja nie była przeładowana informacjami. Dla twórców ważniejszy od kwestii merytorycznych był pomysł. Dominantą prezentacji jest dialog dwóch postaci, które rozmawiają ze sobą językiem przystępnym, językiem łatwo zrozumiałym dla ludzi młodych. "Nie chcieliśmy, by praca była zbyt wysublimowana czy naukowa" – przyznał Borejko. Laureaci nie wiążą swej przyszłości z Unią Europejską. Interesują się raczej lingwistyką, a zwłaszcza językiem angielskim. Dlatego też rola tłumaczy odpowiadałaby im bardziej niż rola urzędników czy polityków. Nagrodą za zwycięstwo będzie czterodniowa wycieczka do Brukseli, w trakcie której przewidziano, oczywiście, wizytę w Parlamencie Europejskim.

Plany trzecioklasistki Magdaleny Hundz również niekoniecznie związane są z UE. Licealistka wzięła w tym roku udział w Olimpiadzie Wiedzy o Unii Europejskiej, zorganizowanej przez Akademię Humanistyczną im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Jak powiedziała, było to dla niej bardzo cenne doświadczenie. Niemniej ma zamiar studiować prawo.

Anna Olejnik, uczennica II klasy, została laureatką XI edycji ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej. Organizatorem konkursu jest Uniwersytet Szczeciński. W tym roku do zawodów centralnych zakwalifikowało się 98 uczestników z całej Polski. Anna Olejnik zajęła 12. miejsce. Jak podkreśliła, jest jedną z pięciu dziewcząt, które znalazły się w zaszczytnym gronie 22 laureatów Olimpiady. Zwycięzcy są zwolnieni z egzaminów na wiele renomowanych polskich uczelni wyższych, takich jak chociażby Uniwersytet Wrocławski czy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Mlodzież z I LO z nauczycielemMlodzież z I LO z nauczycielemfot. Marcin Zabawa

Zainteresowanie laureatki Europą zaczęło się już w szkole podstawowej, w której działał Szkolny Klub Europejski. Uczniowie przygotowywali prezentacje o krajach unijnych, jeździli na wycieczki tematyczne (m.in. do Wałbrzycha, miasta, w którym w latach 90. powstał pierwszy tego typu klub). W gimnazjum zaś Anna Olejnik wzięła udział w kilku powiatowych konkursach. Do szczecińskiego etapu Olimpiady przygotowywała się od grudnia do marca. Niedługo, ale – jak przyznała – "intensywna praca przyniosła efekty". Również ona, wbrew pozorom, nie wybiera się na europeistykę. Jej marzeniem są studia w Szkole Głównej Handlowej na kierunku stosunki międzynarodowe. Rozważa też podjęcie Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Zapytana o wzorce, bez wahania wymieniła Wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Margot Wallström, Szwedkę, która zajmuje się między innymi współpracą z mediami. "Jest kobietą, która wiele osiągnęła. Ma bardzo dobry kontakt z ludźmi. Nie jest tylko i wyłącznie urzędniczką" – dodała Anna Olejnik. Laureatka powiedziała nam też, że gdyby przyszło jej pracować w Komisji Europejskiej, chciałaby zajmować się właśnie tym, czym zajmuje się Wallström.

Organizatorami konkursu "Unia Europejska dziś i jutro" oraz fundatorami nagród są Dolnośląskie Punkty Informacji Europejskiej EUROPE DIRECT w Miliczu i Legnicy oraz Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Konrada Szymańskiego.

(informacja GA, zdjęcia MZ)