Znamy zwycięzców konkursu recytatorskiego

Justyna Szabłowska
fot. istotne.pl W eliminacjach miejskich 13 Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego „Pegazik” jury przyznało trzy nagrody i cztery wyróżnienia. Pierwsze miejsce zdobył Grzegorz Oślak ze Szkoły Podstawowej nr 5.
istotne.pl 0 konkurs, ryszard gruchawka, bok - mcc

Reklama

Eliminacje miejskie 13 Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego „Pegazik” odbyły się 4 marca w klubie Pegaz. Konkurs adresowany jest do uczniów klas IV–VI szkoły podstawowej. W etapie miejskim wzięło udział 22 recytatorów.

Jury (w składzie: Krystyna Raszka, Maria Sobolska i Ryszarda Wołowicka) przyznało trzy główne nagrody i cztery wyróżnienia. Pierwszą nagrodę otrzymał Grzegorz Oślak ze SP nr 5, który zaprezentował wiersz Czesława Janczarskiego „Ranek w lesie”. Drugie miejsce zdobyła Justyna Szabłowska z SP nr 3 za bardzo dobrą interpretację „Rozmowy z kamieniem” Wisławy Szymborskiej. Trzecią nagrodę zaś członkinie jury przyznały Julii Maśnickiej z SP nr 4, która przedstawiła wiersz Łukasza Dębskiego „Hipopotam”. Wyróżnienia otrzymali: Kamila Kamińska (SP nr 4), Michał Krawczewski (SP nr 5), Daniel Popek (SP nr 5) i Bartosz Gajda (SP nr 1).

fot. Gerard Augustyn

Młodzi recytatorzy wybierali teksty zarówno polskich, jak i zagranicznych twórców – i wiersze, i fragmenty prozatorskie. „Brałyśmy pod uwagę przede wszystkim interpretację, kulturę żywego słowa i dobór repertuaru. Oceniałyśmy, czy dziecko rozumie wybrany tekst” powiedziała serwisowi Boleslawiec.org Maria Sobolska, polonistka i jurorka. „Poziom tegorocznego Pegazika był wyrównany. Fajerwerków nie było” dodała.

Zdaniem Marii Sobolskiej częstym błędem deklamatorów było zbyt szybkie tempo recytacji. Ale jak sama przyznała, tego typu konkursy mają ogromną wartość. „Uczestnicy muszą pokonać własną tremę. Stanąć naprzeciw rówieśników, pokazać się na środku, narażając się na komentarze innych dzieci. I z tym muszą się zmierzyć” zaznaczyła jurorka.

fot. Gerard Augustyn

Po części konkursowej odbyło się spotkanie z Ryszardem Adamem Gruchawką, bajkopisarzem i prozaikiem ze Starej Olesznej. Artysta powiedział, że podczas pobytu w Irlandii nie zapomniał o polskich dzieciach. Zaznaczył, że choć polszczyzna Irlandczykom kojarzy się ze świstem, to mieszkańcy Zielonej Wyspy zmieniliby zdanie, gdyby tylko mieli okazję posłuchać uczestników konkursu. Dodał też, że twórca powinien walczyć o piękno naszego ojczystego języka i być odpowiedzialnym za to, co pisze.

Zdobywca I miejscaZdobywca I miejscafot. Gerard Augustyn

W etapie powiatowym konkursu Bolesławiec będą reprezentować: Grzegorz Oślak, Justyna Szabłowska, Julia Maśnicka, Kamila Kamińska i Michał Krawczewski.

Etap gminny

Szeroki wybór wierszy zaprezentowały widzom dzieci ze szkół podstawowych gminy wiejskiej Bolesławiec. „Moja siostra królewna” Danuty Wawiłow, „Zima zimie nierówna” Aleksandra Rymkiewicza, „Żaba i wół” Ludwika Jerzego Kerna czy „W zatrzęsieniu” Wisławy Szymborskiej – to tylko niektóre teksty wygłoszone na gminnym etapie Konkursu Recytatorskiego „Pegazik”, który odbył się 3 marca w sali GOKiS w Kruszynie.

fot. GOKiS w Bolesławcu z/s w Kruszynie

Każdy z dwudziestu dziewięciu uczestników przedstawił własną interpretację wiersza spoza kanonu lektur. Komisja konkursowa złożona z pań: Heleny Szymuli, dyrektor Gminnego Zakładu Obsługi Szkół, oraz Ewy Zbroi, dyrektor Bolesławieckiego Ośrodka Kultury, postanowiła uhonorować pięcioro recytatorów:

  1. Karolinę Błotną z SP w Brzeźniku
  2. ex aequo Kamila Korczowskiego i Martę Regułę z SP w Brzeźniku
  3. ex aequo Wojciecha Górniaka z SP w Żeliszowie oraz Justynę Orłowską z SP w Dąbrowie.
fot. GOKiS w Bolesławcu z/s w Kruszynie

Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody pocieszenia.

(informacja GA/GOKiS w Bolesławcu z/s w Kruszynie)

Zobacz także

GOKiS w Bolesławcu z/s w Kruszynie

Reklama