Oczyszczalnia ruszyła

Logo gazety „Głos Bolesławca”
fot. Głos Bolesławca Wpis archiwalny – Głos Bolesławca.
istotne.pl 3977 bolesławiec

Reklama

Po ośmiu latach budowy, w dniu 3.12.1996 r. uroczyście oddano nowoczesną oczyszczalnię ścieków w Bolesławcu przy ul. Granicznej 48 (pierwsza decyzja w sprawie budowy zapadła 25.03.1963 r. w WRN we Wrocławiu). Przecięcia wstęgi i otwarcia jazu wpustowego dokonał wojewoda jeleniogórski Janusz Pezda, w obecności i przy udziale przewodniczącego RM Huberta Prabuckiego, prezydenta miasta Józefa Króla i dyrektora PWiK Jana Molendy, a także w obecności licznie zgromadzonych przedstawicieli samorządów Gmin: wiejskiej i miejskiej Bolesławca oraz innych zaproszonych gości z instytucji, które przyczyniły się do oddania tego ważnego obiektu dla środowiska przyrodniczego.
Inwestycja kosztowała 10.5 miliona nowych złotych, z czego prawie 90% to wkład Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W styczniu 1993 r. oddano do eksploatacji mechaniczną część oczyszczalni ścieków. Obecnie funkcjonuje także biologiczna oczyszczalnia ścieków.
Z działaniem urządzeń i obiektów oczyszczalni zapoznał kierownik tego obiektu mgr inż. Grażyna Koroluk. Najbardziej cieszył widok czystej wody wypływającej z oczyszczalni i wpływającej do rzeki Bóbr. Z tego faktu najbardziej zapewne ucieszą się nie tylko mieszkańcy tej części gminy Bolesławiec, ale mieszkańcy woj. zielonogórskiego. Jeszcze tylko, żeby brzegi Bobru wolne były od śmieci, m.in. licznych woreczków plastikowych naniesionych wraz z falą wody. Ten stan jednak zależy w głównej mierze od nas samych, od kultury korzystania z dobrodziejstw rzeki.
Finałem uroczystości było wręczenie przez wojewodę jeleniogórskiego dyplomów uznania i odznaczeń nadanych przez Ministra Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla osób, które przyczyniły się do oddania tej nowoczesnej oczyszczalni. Złotą odznakę "Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej" otrzymał m.in. wiceprezydent Jan Jasiukiewicz. Obecna "ekologiczna" inwestycja nie jest ostatnim obiektem w tym roku, gdyż w połowie grudnia 1996 r. oddano w Trzebieniu również nowoczesne wysypisko śmieci wraz z segregacją ich na okres 30 lat. Przywożone śmieci będą zarówno z miasta jak i gminy Bolesławiec.

Reklama