List do redakcji. Go wybrać

Logo gazety „Głos Bolesławca”
fot. Głos Bolesławca Wpis archiwalny – Głos Bolesławca.
istotne.pl 3977 bolesławiec

Reklama

Nie da się ukryć, że nasze szkoły ubożeją coraz bardziej. Pamiętamy nie tak dawny apel na łamach "Głosa Bolesławca" Pani Profesor Napiórkowskiej o pieniądze na węgiel, oraz piękny i szlachetny, prawie natychmiastowy odzew.
Z braku pieniędzy zawiesza się koła i zajęcia pozalekcyjne. Ale proszę wejść do księgarni: znajdziemy tam krainę prawdziwego wydawniczego eldorado. Pomijając wszelkie laminowane okładki przejdźmy do wydawnictw typowo związanych ze szkołą - co za olbrzymia różnorodność. Począwszy od wartościowych podręczników alternatywnych, poprzez bardzo ciekawe niekiedy ćwiczenia przedmiotowe, do przeróżnych pomocy naukowych o intrygujących tytułach "Ściąga z...", "Super ściąga" aż do prymitywnych, czy niekiedy wręcz ordynarnych "bryków". Tylko patrzeć, a ukaże się propozycja "jak zdać egzamin, nie zdając go".
Do czego zmierzam? Staram się znaleźć w sytuacji rodzica, który chciałby, aby jego dziecko zdało egzamin z matematyki do szkoły średniej. Co dla dziecka wybrać? Jako nauczyciel też mam poważne trudności co uczniowi doradzić. Dobry był kalendarz dla ucznia ósmej klasy z matematyki, ze względu na swą zawartość merytoryczną i opracowania metodyczne (np. podział materiału na dzienne "porcje"), ale ostatnio w księgarniach już go nie widzę. Myślę, że sam rynek powoli dążyć będzie do uporządkowania sytuacji.
Szerzej pisałem o tym w artykule "Szkoła, coś się dzieje" ("Tygodnik Powszechny Nr 37 z 13. IX.). Myślę, że Czytelnicy zetknęli się też z innymi ciekawymi "szkolnymi" publikacjami. Być może uda nam się, przy pomocy owocnych polemik, wyłowić z gąszcza różnorodnych bryków i "gotowców" te najlepsze, a wyeliminować słabe i bezwartościowe.
Jako matematyk chciałbym na początek gorąco polecić interesującym się matematyką uczniom i ich rodzicom, wydany przez Zakład Ogólnopolskiej Fundacji Komputerowej Jelenia Góra 1993 zbiór "Wrocławskie konkursy matematyczne – zadania z rozwiązaniami dla szkół podstawowych".
Redaktorem jest znany wrocławski matematyk, autor podręcznika dla klas III i IV Liceum o profilu matematyczno-fizycznym, Jan Anusiak. Zbiór zawiera 746 konkursowych zadań wraz z pełnymi rozwiązaniami (których prześledzenie może sprawić uczniom nie lada frajdę).
Wśród zadań są też zadania dla uczniów klas V i VI oraz zadania z egzaminów konkursowych do wrocławskich liceów. Szanownych Rodziców i moich Przezacnych Kolegów Nauczycieli, a także Uczniów zapraszam do wymiany poglądów.
Andrzej Ostrowski
nauczyciel matematyki SP w Ocicach

Reklama