Dzień Edukacji Narodowej świętuj razem z BOK-MCC

Grafika Anety Mlas
fot. Aneta Mlas Tych, którzy w wieczór Dnia Edukacji Narodowej chcą pobudzić swą wrażliwość estetyczną, zapraszamy do Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki.
istotne.pl 0 bok - mcc

Reklama

W piątek, 14 października, o 18.00 w galerii „W sam raz” odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa „Artyści Cavaletto” reprezentującej twórczość wybitnych polskich artystów współczesnych: Justyny Izabeli Bamba, Renaty Brzozowskiej, Touandy Anety Mlaś, Jerzego Treita, Laury La Wasilewskiej, Bożeny Wiszniewskiej i Krzysztofa Wiśniewskiego. Malarze skupieni są wokół Galerii Artystycznej Cavaletto, działającej w Polkowicach na Dolnym Śląsku. Wieczór uświetni występ Mirosława Kuca, który zagra na gitarze wraz z Wojciechem Andrzejewskim. Wystawa czynna do 30 listopada.

Plakat wernisażu CavaletoPlakat wernisażu Cavaletofot. BOK-MCC

Laura La Wasilewska
Urodzona w 1986 r. Absolwentka Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. W 2010 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa w pracowni - prof. Antoniego Fałata, aneks z rysunku u prof. Barbary Szubińskiej. Praca magisterska pod kierunkiem dr Izabeli Galickiej. Studiowała również pod kierunkiem prof. Franciszka Starowieyskiego i prof. Wiktora Zina. Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i zagranicą m.in. Austrii, Anglii, Francji, Japonii, Stanach Zjednoczonych, etc. Stałe ekspozycje jej prac można zobaczyć w Galerii „Zadra” w Warszawie oraz w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Artystka ma już na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych oraz kilkadziesiąt wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą. W sierpniu 2012 roku wygrała trzytygodniowy pobyt na międzynarodowym plenerze malarski w Dreźnie (Palais Sommer). Spośród polskich artystów, których dzieła wzięły udział w Charytatywnej Aukcji Dzieł Sztuki na rzecz Fundacji Maestro (Wielki Balu Forbesa 2013) praca jej autorstwa osiągnęła drugi najwyższy wynik. Kuratorka wystaw, współzałożycielka interdyscyplinarnej grupy Młodzi Sztuką (razem z Edytą Dzierż) przy OW ZPAP oraz współorganizatorka wielu wydarzeń artystycznych m.in. Art Fresh Festival – Targów Sztuki odbywających się corocznie od 2010 r. w Hotelu Sheraton w Warszawie. Nagradzana i doceniana nie tylko przez krytyków i środowisko artystyczne, ale i przez media – wywiady z artystką i jej prace wielokrotnie prezentowane są od lat w różnych stacjach telewizyjnych, na łamach prasy oraz na portalach internetowych. Jest zapraszana do różnych programów telewizyjnych i radiowych, recenzuje publikacje artystyczne, opowiada o sztuce i o rynku sztuki.

Bożena Wiszniewski
Jest artystą plastykiem, projektantem wnętrz. Bożena Wiszniewski ukończyła Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1988 roku. Otrzymała dyplom z wyróżnieniem w pracowni projektowej profesora Zbigniewa Wójcickiego, malarstwa uczyła się w pracowni profesora Jana Lisa. Pół roku po zakończeniu studiów wyjechała na stałe do Australii. W celu rozwijania wiedzy na temat nowych dla niej standardów projektowych obowiązujących w Australii. Ukończyła kurs dyplomowy w projektowaniu i technologii budownictwa i do końca 2011 roku pracowała w firmach architektoniczno-budowlanych. Na początku 2012 roku otworzyła własne studio artystyczne i zajęła się malarstwem. Trzeba dużo pracować, talent jest jak bilet na drogę, ale reszta podroży to systematyczna praca. Ostatnia seria moich obrazów, które włączyłam do indywidualnej wystawy w galerii Tacit w Melbourne w maju 2013 r. namalowana jest w technice akrylowej. Lubię malować szybko i to, że akryle schną szybko jest to jakby w zgodzie z moim temperamentem malarskim. Ale nie znaczy to, że opuściłam technikę olejną na zawsze. Jako temat, pejzaż fascynuje mnie najbardziej, ale tak naprawdę jest to tylko pretekst, punkt wyjściowy, bo w sumie najważniejsze jest to co dzieje się zaraz potem. Fascynuje mnie kolor, wzajemne jego zależności, które napędzają mnie do kolejnych odkryć żeby w końcu znowu obudzić emocje u odbiorcy. Należy do Polskiej Fundacji Artystycznej w Melbourne (Australia), a od grudnia 2012 roku należy do interdyscyplinarnej grupy artystycznej "Młodzi Sztuką" , która powstała w Warszawie. W ciągu dwóch lat zajmowania się malarstwem, miała cztery indywidualne wystawy i kilka grupowych. Tak jak to kiedyś powiedział Henri Matisse marzy o sztuce równowagi, czystości i spokoju pozbawionej kłopotliwego lub przygnębiającego przedmiotu ... kojącej, mającej uspokajający wpływ na umysł, tak jak dobry fotel, który zapewnia relaks po fizycznym zmęczeniu. Mieszka i pracuje w Melbourne (Australia).

Praca Bożeny WiszniewskiejPraca Bożeny Wiszniewskiejfot. Bożenia Wiszniewski

Jerzy Treit
Uczęszczał do PLSP w Zakopanem, w 1991 r. podejmuje studia z Historii Sztuki na Katolickim Uniwersytecie w Lublinie, gdzie zakłada „GALERIĘ 1” w której wystawiali między innymi tacy artyści, jak: T. Kulisiewicz S. Rodziński, Ryszard Miłek, R. Olbiński, czy przyjaciel Picassa – Nejad. W 1992 roku wyjeżdża na stypendium artystyczne do Paryża. Poznaje tam między innymi Evę Aeppli szwajcarską malarkę i rzeźbiarkę, znanego „nowego realistę” Daniela Spoerri oraz Jean Ives Moch’a- krytyka sztuki związanego między innymi z Centrum Pompidou w Paryżu. Od Evy Aeppli otrzymuje pracownię w centrum miasta i bierze udział w licznych wydarzeniach artystycznych. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę komputerową i rzeźbę. Jest członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Projektuje przedmioty sztuki użytkowej i czerpie swój autorski papier. Od lipca 2003 r. pełnił funkcję Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Pcimiu. Współorganizował Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne dla młodzieży, artystów i osób niepełnosprawnych „ Otwarte Drzwi”. Założył „Galerię na Prowincji” działającą w Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie wystawiali tacy artyści, jak profesor ASP w Krakowie Jacek Sroka i znany muzyk Jan Kanty Pawluśkiewicz. Obecnie mieszka i pracuje we Francji oraz w Polsce.

Renata Brzozowska
W centrum mojego zainteresowania jest postać kobiety. Jej piękne ciało i niezwykła dusza. Moje osobiste poszukiwania kobiecości w męskim świecie kończą się na płótnach, gdzie przedstawiam nie tylko nagość fizyczną, ale również emocje. Zapraszam do krainy malarstwa powstałego pod wpływem zachwytu pięknem człowieka - szczególnie kobiety, która jest posiadaczką jedynej w swoim rodzaju wewnętrznej magii.

Justyna Izabela Bamba
Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem i rzeźbą, wykonuje prace z zakresu wystroju wnętrz, aplikacje tynkowe, i wiele innych. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jak sama mówi Sztuka czyni świat lepszym.

Krzysztof Wiśniewski
Urodzony 15.04.1960 r. w Chełmży. Od kilku lat mieszka w Lipnie. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Malarstwo studiował pod kierunkiem profesora Mieczysława Ziomka ,zaś rysunek pod kierunkiem Jędrzeja Gołasia. Uprawia malarstwo olejne i rysunek. Tworzy obrazy o iluzyjnej przestrzeni, gdzie wkomponowane w nią budowle, fruwające kamienne parasole, dzwony i zegary tworzą metafizyczny krajobraz opuszczony przez człowieka. Profesor M. Ziomek mówi nim, że to artysta o dużej świadomości artystycznej. Jego obrazy tworzą świat form - znaków, wprowadzając w bardzo osobisty świat użytych metafor - symboli. Te Symboliczne formy sugestywnie promieniują swoją oryginalną kolorystyką na kontrastowym tle, pobudzając wyobraźnię odbiorcy. Swoją twórczością wpisuje się nurt „malarstwa metafory poetyckiej”.

Touanda – Aneta Mlaś
Aneta Mlaś, pseudonim Touanda. Rocznik 80. Urodzona w Katowicach, od 10 lat mieszka i tworzy w Tychach. Uprawia rysunek i projektowanie graficzne. W wolnych chwilach pisze wiersze. Jej rysunki i grafiki były publikowane w specjalnym wydaniu magazynu internetowego „MEGA*ZINE LOST&FOUND” ( 2014 rok) oraz Kwartalniku Literacko-Artystycznym "sZAFa" (2013 r.). Współorganizatorka wystaw, spotkań poetycko-artystycznych w Tychach. Tworzy za pomocą tuszu, cienkopisów, pisaków. Dbałość o detale oraz specyficzny styl kreski, sprawiły, że jej prace cieszą się coraz większą popularnością. Ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych oraz zbiorowych, m in.: w Łodzi, Kętrzynie, Warszawie i Katowicach. Laureatka kilku nagród i wyróżnień, m.in.: wyróżnienie na Interdyscyplinarnej Wystawie „Muza” ( patronat Art Imperium, 2014 rok) za rysunek „Intuicja”. Wybrana „Artystą Lipca” (2014 rok) w konkursie organizowanym przez „Qadrans Kultury” oraz portal artystyczny talent.pl. Współpracuje z kilkoma internetowymi galeriami sztuki, a jej rysunki znajdują swoich właścicieli w kraju i zagranicą. Rysunek uważa za najlepszy środek, za pomocą którego przekazuje emocje, stany i procesy między człowiekiem, a otaczającą go rzeczywistością.

Jak mawia o sobie: jest realistką w świecie marzeń i marzycielką w rzeczywistości.

Reklama