Martyna pyta: „Czy to sztuka?”

Martyna pyta: „Czy to sztuka?”
fot. G. Hanaf Każdy mógł wcielić się artystę-performera na wernisażu Martyna Izabeli Woźnicy w BOK-MCC.
istotne.pl bok mcc, martyna woźnica

Na wystawie „Czy to sztuka? 70m2 możliwości” absolwentki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu Martyna Woźnica zaprezentowała rysunki i modułowe klocki, które można było ustawiać w dowolnej konfiguracji, Najchętniej z tej możliwości skorzystały dzieci, ale i niektórzy dorośli po pewnym czasie, ochoczo włączyli się do tworzenia własnych konstrukcji z czarno-czerwonych klocków.

Wystawa poprzedzona była krótką prezentacją Martyny Woźnicy na temat historii performance’u, po której widzowie rozpoczęli dyskusję nad sensem, rangą i celem sztuki w ogóle. W opiniach dyskutujących bardzo oberwało się państwu polskiemu za brak edukacji artystyczno-plastycznej dzieci w szkołach.

Podczas wernisażu zorganizowana grupa młodzieży wraz z przybyłymi gośćmi wzięła udział w performance’ie. W ciszy przerywanej od czasu do czasu odgłosem klaskania ubrane w czarne stroje nastolatki zmieniały swoje pozycje. Czy była to sztuka? Każdy ze zwiedzających odpowiedział sobie na to pytanie sam. Na pewno był to kolejne udane spotkanie z ciekawym artystą przygotowane przez Katarzynę Zarówną w galeriach BOK-MCC.