17 Ogólnopolski Bieg Uliczny „Nowogrodziecka 10-tka” za nami

17 Ogólnopolski Bieg Uliczny „Nowogrodziecka 10-tka” za nami
fot. GCKiS Nowogrodziec 21 czerwca już po raz siedemnasty w Nowogrodźcu odbył się Ogólnopolski Bieg Uliczny „Nowogrodziecka 10-tka”. Honorowy patronat nad imprezą objął burmistrz Nowogrodźca Robert Relich.
istotne.pl nowogrodziec, bieg, gckis nowogrodziec

Tego dnia rozegrano następujące biegi:

 • Bieg Rodzinny – na dystansie 300 m
 • Bieg Szkolny dzieci młodszych – na dystansie 300 metrów (szkoły podstawowe, klasy 1–4)
 • Bieg Szkolny dzieci starszych – na dystansie 2 km (szkoły podstawowe, klasy 5–6; szkoły gimnazjalne, klasy 1–3)
 • Bieg VIP-ów – na dystansie 2 km
 • Bieg Główny – na dystansie 10 km.

Bieg rodzinny skierowany był do przedszkolaków i tym razem nasi najmłodsi zawodnicy nie zawiedli. Tu dzieci startowały wspólnie z rodzicami, a ideą nie były wygrane i zajęte miejsca, ale dobra zabawa oraz zachęcenie najmłodszych do biegania i aktywnego wypoczynku. Wystartowało 29 dzieci z rodzicami, czyli razem 58 osób.

Po przedszkolakach przyszedł czas na dzieci młodsze z klas 1–4 szkół podstawowych, które, podobnie jak w biegu wcześniejszym, wystartowały na dystansie 300 metrów. W poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężyli:

 • Kategoria K1 – Amelia Rusinek z Gierałtowa
 • Kategoria M1 – Gracjan Bram z Nawojowa Łużyckiego
 • Kategoria K2 – Julia Cidyło z Nowogrodźca
 • Kategoria M2 – Oliwer Stec z Nowogrodźca.

Kolejnym biegiem szkolnym był bieg młodzieżowy, w którym rywalizowały klasy 5–6 szkół podstawowych oraz klasy 1–3 gimnazjów. Tu rywalizacja toczyła się na dystansie 2 kilometrów. W tym biegu w poszczególnych kategoriach wiekowych najlepsi okazali się:

 • Kategoria K3 – Kornelia Chróściel z Nowej Soli
 • Kategoria M3 – Krystian Wrzeszcz z Gierałtowa
 • Kategoria K4 – Karolina Moczydlak z Gościszowa
 • Kategoria M4 – Łukasz Klatka z Lubania.

Łącznie w biegach szkolnych wystartowało 88 osób.

Następnym etapem imprezy były zawody VIP-ów. W tym roku wystartowało 15 uczestników, co jest rekordem frekwencji i dobrym prognostykiem na przyszłość. Najszybciej wśród pań trasę pokonała Julia Przybylska z Zebrzydowej, a wśród panów – Adrian Wrzeszcz z Godzieszowa.

O godzinie 12:00 przyszedł czas na najważniejsze rozstrzygnięcia w Biegu Głównym, w którym wzięli udział zawodnicy z Polski oraz liczna grupa biegaczy z Ukrainy. Tu obok profesjonalistów biegali również amatorzy, mierząc się nie tylko z zawodowcami, ale również z dystansem 10 kilometrów i z własnymi rekordami życiowymi.

W tym roku najszybszym zawodnikiem okazał się zawodnik z Ukrainy Ruslan Savchuk, który zwyciężył z bardzo dobrym czasem 00:31:32. Wśród pań najlepsza okazała się zawodniczka z Ukrainy Olha Kaznyrova z czasem 00:39:21.

Klasyfikacja generalna panów (6 najlepszych zawodników):

 1. Ruslan Savchuk – Ukraina
 2. Sergii Krovlaidis – Ukraina
 3. Volodymyr Timashov – Ukraina
 4. Anatolii Demyda – Ukraina
 5. Michał Cenkier – Wrocław
 6. Adam Marysiak – Książ Śląski.

Klasyfikacja generalna pań (6 najlepszych zawodniczek):

 1. Olha Kaznyrowa – Ukraina
 2. Snizhana Rybak – Ukraina
 3. Halyna Shchensna-Radzikowska – Sobótka
 4. Nataliya Lehonkowa – Ukraina
 5. Sonia Rozumkiewicz – Świdnica
 6. Klaudia Petters – Bolesławiec.

Wszyscy uczestnicy 17 Ogólnopolskiego Biegu Ulicznego „Nowogrodziecka 10-tka” otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale, a dla najlepszych zostały ufundowane nagrody finansowe, puchary oraz dyplomy. Wszystkie dzieci otrzymały słodycze, soczki, pamiątkowe długopisy oraz okolicznościowe znaczki. Dodatkowo w każdej kategorii wiekowej (zarówno pań, jak i panów) zostały przyznane po trzy nagrody rzeczowe.

Restauracja Smakonomia z Nowogrodźca ufundowała nagrodę niespodziankę: trzy najlepsze zawodniczki i trzech najlepszych zawodników zostali zaproszeni na uroczysty obiad po zakończeniu zawodów.

Nagrody rzeczowe otrzymali: najstarszy zawodnik, którym okazał się Ryszard Jankowski z Wrocławia (rocznik 1943), oraz najlepszy biegacz z gminy Nowogrodziec – Marcin Widuch z Nowogrodźca.

Organizatorem zawodów było Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu. Szczegóły i znacznie więcej zdjęć na facebookowym profilu nowogrodzieckiego GCKiS-u.

GCKiS Nowogrodziec/ii