Zimowe szkolenie zwiadowców 10BKPanc

Góry
fot. archiwum kr 10BKPanc Od 9 do 14 marca zwiadowcy kompanii rozpoznawczej 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) uczestniczyli w specjalistycznym szkoleniu przygotowującym do samodzielnego działania w terenie wysokogórskim w warunkach zimowych.
istotne.pl 0 wojsko, 10bkpanc, świętoszów, góry, tatry

Reklama

Zajęcia zrealizowane zostały w Tatrach Wysokich, w trudnych warunkach pogodowych i terenowych, a poprowadził je wykwalifikowany instruktor Polskiego Związku Alpinizmu – Krzysztof Treter. Sześcioosobowa grupa świętoszowskich żołnierzy w ramach szkolenia zrealizowała kurs z zakresu turystyki wysokogórskiej oraz wspinaczki lodowej. Wiedza oraz praktyczne umiejętności, których uczyli się zwiadowcy, obejmowała m.in. przygotowanie indywidualne, sprzętu oraz wyposażenia do działania, nawigację: w tym wytyczanie trasy dojścia do wybranego obiektu w górach, określanie szacunkowego przebiegu trasy oraz jej trudności. W ramach szkolenia żołnierze poznali techniki poruszania się w terenie wysokogórskim z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu alpinistycznego oraz radzenia sobie w różnych sytuacjach ekstremalnych.

Pierwsze dwa dni z uwagi na dobrą pogodę obejmowały głównie techniki poruszania się w rakach, z czekanem w zespole dwuosobowym. Wtedy też zwiadowcy poznali zasady konstruowania stanowisk do zjazdu w pokrywie śnieżnej z wykorzystaniem czekana oraz szpil lodowych. Już w trakcie pierwszych zajęć mieli okazję pokonać niewielki wycinek gór otaczających Dolinę Gąsienicową. W tym miejscu musieli wykazać się dużą wiedzą i umiejętnościami, a także sprawnością fizyczną, brnąc po pas w śniegu po stromych tatrzańskich zboczach. Podczas szklenia żołnierze przygotowywani byli także do prowadzenia samodzielnych działań w terenie wysokogórskim, takim jak Tatry oraz inne góry o takim charakterze (Alpy, Himalaje itp.).

Dwuosobowe zespoły zrealizowały techniczne zagadnienia obejmujące pokonanie zbocza górskiego, wykonania poręczowania, zjazdów na pojedynczej i podwójnej linie, osadzania śrub lodowych, budowy stanowisk zjazdowych oraz punktów przelotowych, wreszcie zapoznali się z technikami autoratownictwa i ratownictwa.

Po zajęciach praktycznych realizowane były zajęcia teoretyczne, w czasie których szkoleni zapoznani zostali z topografią Tatr, charakterystyką form skalnych w górach, sytuacji nadzwyczajnych takich jak wypadki w górach (choroba wysokogórska, wychłodzenie, odmrożenia, lawiny). Podczas szkolenia niezwykle istotna okazała się nauka z zakresu wykorzystania sprzętu lawinowego, takiego jak sondy, detektory czy łopaty do odkopywania poszkodowanych.

Trzeciego dnia zrealizowane zostały zajęcia ze wspinaczki w lodzie, w kotle Zmarzłego Stawu. Była to nie lada gratka dla żołnierzy, którzy po raz pierwszy brali udział w takim szkoleniu. Następne dni w związku z obfitymi opadami śniegu w Tatrach poświęcone zostały doskonaleniu technik alpinistycznych, wiedzy teoretycznej, nawigacji oraz profilaktyce lawinowej.

W piątek, w związku z polepszeniem się warunków pogodowych, zwiadowcy pod okiem instruktora wyruszyli zdobyć jeden z piękniejszych tatrzańskich szczytów – Kościelec (2155 m n.p.m.). W trudnych warunkach terenowych, tj. w głębokiej pokrywie śnieżnej oraz mgle, brnęli ku szczytowi. Mozolny wysiłek został nagrodzony osiągnięciem szczytu po 6 godzinach przedzierania się przez tatrzańskie śniegi.

Szkolenie górskie realizowane przez zwiadowców 10 kompanii rozpoznawczej Strzelców Konnych było jednym z istotnych elementów przygotowania do działania w specyficznym środowisku walki, jakim są góry, zwłaszcza w warunkach zimowych i w ograniczonej widoczności. Tatrzańskie szkolenie pozostawiło niezapomniane wrażenia i – co ważniejsze – niezbędne doświadczenie szkoleniowe. Wszyscy żołnierze wykazali hart ducha, wytrzymałość psychofizyczną na trudy działania w warunkach wysokogórskich, przy niskich temperaturach, w terenie eksponowanym oraz pod wpływem silnego zmęczenia fizycznego.

Szkolenie powyższe jest tylko wstępem do cyklu szkoleń zaplanowanych w 2015 roku z zakresu wspinaczki, technik linowych oraz działania w terenie wysokogórskim w każdych warunkach terenowych i atmosferycznych, przygotowujących do działania zarówno w czasie pokoju, kryzysu, jak i wojny. Najważniejszą zaletą szkoleń górskich jest fakt weryfikacji przygotowania fizycznego oraz predyspozycji do służby wśród zwiadowców oraz fakt podniesienia wartości szkoleniowej żołnierza służącego w zwiadzie, przeznaczonego do prowadzenia działań na polu walki w specyficznych, ekstremalnych warunkach.

Katarzyna Przepióra/ii

Reklama