Przedstawiciele gminy Srbac w Nowogrodźcu

Przedstawiciele gminy Srbac w Nowogrodźcu
fot. UM Nowogrodziec W dniach 16-17 kwietnia Nowogrodziec odwiedzili przedstawiciele partnerskiej gminy Srbac (Bośnia i Hercegowina) – Miroslav Cetojevič oraz Bozo Ristič z rodziną.
istotne.pl nowogrodziec, wizyta, bośnia i hercegowina

Goście przyjechali do Polski na zaproszenie starosty bolesławieckiego Dariusza Kwaśniewskiego, by uczestniczyć w konferencji popularnonaukowej „Nasza polska Bośnia – od reemigracji do integracji. Historia, teraźniejszość, przyszłość”.

W Urzędzie Miejskim w Nowogrodźcu naszych partnerów oficjalnie powitali burmistrz Robert Relich oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Antonina Szelechowicz.

Robert Relich, Antonina Szelechowicz, radna Rady Miejskiej Barbara Sikora wraz z gośćmi wzięli udział w konferencji, która odbyła się w Teatrze Starym w Bolesławcu. Wśród przemawiających byli: biskup z Banja Luki Franjo Komarica, minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Bośni i Hercegowice dr Andrzej Krawczyk, dr Gordana Durdev-Małkiewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego, Danijel Kovć ze Stowarzyszenia Polaków w Banja Luce, Adam Baniecki z Archiwum Państwowego we Wrocławiu i inni.

Bp Franjo Komarica w swoim przemówieniu powiedział m.in.:

Największy i najbardziej uznany syn drogiego nam polskiego narodu i zarazem największy przyjaciel naszego kraju i biskupstwa Banja Luki św. Jan Paweł II tak powiedział: „Wam jest kazane, żebyście otwierali nowe drogi braterstwa między ludźmi i w ten sposób – pogłębianiem prawa wzajemnego dawania i przyjmowania, samodarowania i akceptowania innego – budowali jedną jedyną ludzką rodzinę”. Niech dobry Bóg błogosławi wasze szlachetne przedsięwzięcia.

Gorące oklaski zebrał Miroslav Cetojevič, który opowiedział o trwającej już czwarty rok, owocnej współpracy partnerskiej między gminami Srbac a Nowogrodziec. Cetojevič podziękował gorąco za pomoc braterską nowogrodzian w czasie wielkiej powodzi w maju ubiegłego roku, za osobiste zaangażowanie burmistrza Roberta Relicha i za to, że „byliście z nami duszą i myślami, podtrzymywaliście nas, byliście z transportem tak niezbędnej dla nas pomocy humanitarnej. Nie mówię – nasi partnerzy, mówię – nasi bracia!”.

Zaś Bozo Ristič dzielił się swoimi wrażeniami i doświadczeniem współpracy z nowogrodzianami. Opowiedział, jaką ogromną pomoc otrzymał on wraz z rodziną w poszukiwaniu na terenie gmin powiatu bolesławieckiego swojej dalszej rodziny, korzeni. Podkreślił również osobistą pomoc i starania gospodarza gminy Nowogrodziec Roberta Relicha. Podziękował też serdecznie za dobrą współpracę przewodniczącej Rady Miejskiej Antoninie Szelechowicz.

UM Nowogrodziec/ii