BOK-MCC otrzymał 13 tysięcy od Fundacji KGHM

BOK-MCC otrzymał 13 tysięcy od Fundacji KGHM
fot. KGHM Bolesławiecki Ośrodek Kultury-Międzynarodowe Centrum Ceramiki otrzymał 13 tysięcy na organizację 15. Festiwalu Kultury Południowosłowiańskiej ze środków Fundacji KGHM Polska Miedź.
istotne.pl dni miasta, bok mcc, kghm polska miedź

Zarząd Fundacji KGHM Polska Miedź podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania na organizację 15. Festiwalu Kultury Południowosłowiańskiej w kwocie 13 000 zł. Fundacja wspiera inicjatywy w czterech obszarach kultury i tradycji, sportu i rekreacji, nauki i edukacji oraz zdrowia i bezpieczeństwa. Powstała w 2003 roku, w naturalny sposób kontynuując tradycję wieloletniej działalności prospołecznej Fundatora KGHM Polska Miedź S.A., światowego producenta m.in. miedzi i srebra z ponad 50-letnim doświadczeniem.

Tegoroczna edycja Festiwalu Kultury Południowosłowiańskiej odbędzie się w ramach Dni Bolesławca 2015 w sobotę, 20 czerwca. W tym dniu w Rynku Bolesławca powstanie wioska reemigrantów, którą zasiedlą koła gospodyń wiejskich oraz stowarzyszenia. Mieszkańcy miasta oraz goście będą mieli okazję spróbować specjałów kuchni bałkańskiej: tradycyjnej pity z dodatkami (na ostro i na słono), zupy gulaszowej czy paprykowej. Kolejny raz odbędzie się konkurs kulinarny na „dobrą pitę“ i „kociołek bałkański“.

Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół prezentować będzie wystawę „Polacy na bośniackiej ziemi”. Po południu odbędzie się barwny korowód zespołów folklorystycznych, który rozpocznie oficjalne otwarcie festiwalu przez Prezydenta Miasta Bolesławiec Piotra Romana. Podczas otwarcia wspólnie zatańczymy Kolo – tradycyjny taniec ludowy popularny na Bałkanach.

Na scenie folklor krajów południowosłowiańskich – tańce, muzykę i śpiew zaprezentują lokalne zespoły folklorystyczne oraz zaproszeni goście, dwa zespoły z Chorwacji: istniejąca od 1890 roku jedna z najstarszych orkiestr dętych w Republice Chorwackiej Puhački Orkestar Brass Band DVD Valpovo oraz popularny zespół wokalno-instrumentalny Jovalius Bend z Valpovo.

BOK-MCC stopka do wiadomościBOK-MCC stopka do wiadomościfot. BOK-MCC

Informacja BOK-MCC/ii