Kino Niepodległościowe w CIK Orzeł

Kino Niepodległościowe w CIK Orzeł
fot. BOK-MCC W piątek, 22 maja o 19:00, w Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł” odbędzie się pokaz filmowy widowiska teatralnego Sceny Faktu Teatru Telewizji z 2006 roku „Śmierć rotmistrza Pileckiego” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego. Wstęp wolny.
istotne.pl bok mcc, cik orzeł, witold pilecki

Widowisko telewizyjne „Śmierć rotmistrza Pileckiego” opowiada o losach polskiego bohatera narodowego rotmistrza Witolda Pileckiego. Akcja rozgrywa się w trzech miejscach w Warszawie: na sali sądowej, w podziemiach więzienia na Rakowieckiej oraz w celi Pileckiego. Autor dramatu przedstawił trzy ostatnie lata rotmistrza, o których on sam miał się wyrazić: Oświęcim to była igraszka. Były żołnierz AK był torturowany, niesprawiedliwie osądzony, a następnie zamordowany. Autor dramatu ukazał pośrednio losy innych prześladowanych: Tadeusza Płużańskiego, Marii Szelągowskiej, Ryszarda Jamontta-Krzywickiego.

Kino Niepodległościowe to cykl realizowany przez Bolesławiecki Ośrodek Kultury-Międzynarodowe Centrum Ceramiki wspólnie z Bolesławieckim Stowarzyszeniem „Prawy”. Celem projektu jest edukacja patriotyczna i niepodległościowa oraz przybliżenie trudnej powojennej historii Polski. Projekt rozpoczął się 1 marca od pokazu filmu dokumentalnego „INKA 1946 …. ja jedna zginę”. Również w marcu odbył się otwarty pokaz filmu „Kwatera Ł”, a w kwietniu wyświetlono film dokumentalny o Romanie Dmowskim.

BOK-MCC stopka do wiadomościBOK-MCC stopka do wiadomościfot. BOK-MCC

Informacja BOK-MCC