Wyjeżdżasz na urlop? Pamiętaj o zabezpieczeniu mieszkania

klamka-wlamanie
fot. www.sxc.hu (tvvoodoo) Sezon urlopowy w pełni. Większość osób wyjeżdża poza miejsce swojego zamieszkania. Ciesząc się, że będziemy spędzać przyjemnie czas, pamiętajmy o tym, że mieszkanie bez lokatorów i opieki często staje się obiektem zainteresowania złodziei.
istotne.pl 0 policja, kradzież, włamanie

Reklama

Jak wynika z policyjnych statystyk, do kradzieży najczęściej dochodzi podczas urlopu, okresów świątecznych, przedłużonych weekendów. Złodzieje mają bardzo dobre rozeznanie, kiedy w mieszkaniu nikogo nie ma. Przystępują wtedy do działania. Zdarza się, że kradną dorobek życia właścicieli, pozostawiając puste ściany.

Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, cenniejszej biżuterii, akcji i obligacji jest bank. Nie chowajmy cennych przedmiotów i gotówki w miejscach dostępnych: bieliźniarkach, pod dywanem, w kuchence, za obrazami itp.

warto założyć dobre atestowane zamki do drzwi, a w oknach kraty lub rolety. Pamiętajmy jednak, aby kraty nie ułatwiły wejścia do mieszkania naszego sąsiada

wskazanym jest zamontowanie domofonu albo też instalacji świetlnej lub elektronicznej. Jeśli jesteśmy właścicielami domku jednorodzinnego, warto mieć ogrodzenie i oświetlenie na terenie posesji. Można również założyć indywidualną sygnalizację alarmową

warto nawiązać bliższą znajomość z sąsiadami. To oni zazwyczaj jako pierwsi, znając nasze przyzwyczajenia, zauważą, że coś jest nie tak. Zwracajmy uwagę także na ich mieszkanie. Zainteresujmy się ludźmi stojącymi pod drzwiami, zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez obce osoby, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów. Pamiętajmy o niewpuszczaniu na klatkę schodową ludzi, którzy podają się za listonoszy, inkasentów itp.

gdy opuszczamy mieszkanie, nie zostawiajmy oznak swojej nieobecności. Warto poprosić znajomych lub sąsiadów, by zadbali o nasze mieszkanie: podlali kwiaty, otwierali na krótko okna, opróżniali skrzynkę na listy, wieczorem włączali na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi, sprzątali ulotki spod drzwi.

Co jednak zrobić, gdy mimo naszej ostrożności dojdzie do kradzieży?

W przypadku takiego zdarzenia należy niezwłocznie powiadomić policję, która dokona oględzin i zabezpieczy odpowiednio ślady. Po zakończeniu działań policji trzeba wymienić przedmioty, które nam zginęły, określić ich cechy charakterystyczne, numery fabryczne, szacunkową wartość.

Ponieważ kradzież może dotknąć każdego, poświęćmy jeden dzień na znakowanie i spisywanie naszych przedmiotów. Poukładajmy karty gwarancyjne, rachunki zakupu sprzętu rtv lub agd. w dostępnym dla nas miejscu. Warto spisać na kartce marki i typy posiadanych urządzeń, do których nie mamy już kart gwarancyjnych, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (radio, telewizor, aparat fotograficzny, komputer, telefon komórkowy, rower itp.) Te, które nie posiadają numerów, lub te, w których istnieje możliwość, że numery zostaną trwale usunięte przez złodzieja lub pasera, oznaczmy swoimi inicjałami, numerem telefonu, datą urodzenia, zróbmy w nierzucającym się w oczy miejscu rysę lub inny znak.

Gdy posiadamy unikalne i wartościowe przedmioty, warto te rzeczy sfotografować lub nakręcić film. Ważne, aby na zdjęciach lub filmie było widać datę lub nasze mieszkanie. W przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością. Całą naszą dokumentację warto trzymać poza domem, aby w czasie włamania i ona nie została skradziona.

Ubezpieczmy swoje mieszkanie. W przypadku włamania i kradzieży zminimalizujemy swoje straty poprzez uzyskanie odszkodowania.

Pamiętaj!

Jeżeli zauważysz coś niepokojącego w pobliżu mieszkania Twojego lub sąsiada, reaguj, powiadom policję!

KMP Jelenia Góra/ii

Reklama