Mija zagrożenie powodziowe w okolicach Bolesławca

Mija zagrożenie powodziowe w okolicach Bolesławca
fot. B.org Oddala się groźba powodzi w okolicach Bolesławca. Poziom wody w Bobrze powoli opada.
istotne.pl powódź, rzeka

Jeszcze przedwczoraj poziom Bobru w miejscowości Dąbrowa Bolesławiecka przekraczał stan alarmowy o ponad dwa metry. Jak mówią mieszkańcy Krępnicy, woda podeszła aż do wałów przeciwpowodziowych. Zalane zostały pola i tereny sąsiadujące z budynkami. "To nie jest taka powódź jak w 1997 roku" mówi jeden z mieszkańców wsi Krępnica. "Wtedy mało brakło, żeby woda zaczęła się przelewać przez wały. Teraz ledwie do nich doszła" dodaje mieszkaniec domu sąsiadującego z wałem przeciwpowodziowym.

Wały chroniące budynki we wsi zostały zbudowane jeszcze przez Niemców. Do tej pory skutecznie chronią ludzi i zabudowania. "Ci co tu mieszkają nie boją się wody" żartuje nasz rozmówca.

Poziom Bobru od niedzieli do poniedziałkowego popołudnia obniżył się z 220 do 170 cm ponad stan alarmowy. W ciągu kolejnych dni woda powinna dalej opadać.

Informacje z regionu

Obniża się poziom Kwisy w Nowogrodźcu. W poniedziałek zanotowano tam przekroczenie stanu alarmowego o 34 cm. W dalszym ciągu obowiązują alarmy przeciwpowodziowe we Lwówku Śląskim i we Wleniu.

Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego sytuacja na rzekach jest na razie stabilna. Zbiorniki retencyjne posiadają dużą rezerwę i na bieżąco przyjmują wodę z topniejącej pokrywy śnieżnej.