Strażacy ochotnicy rywalizowali w zawodach

Strażacy ochotnicy rywalizowali w zawodach
fot. J. Kieler Na stadionie sportowym w Osiecznicy odbyły się III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych. Strażacy rywalizowali o Puchar Starosty Powiatu Bolesławieckiego.
istotne.pl straż pożarna, zawody

W niedzielnych zawodach wystartowało dziesięć drużyn. Każda z drużyn składała się z dziesięciu zawodników. Strażacy mieli do pokonania sztafetę 7x50 metrów wraz z przeszkodami. Poza tym rozegrano konkurencje w ramach ćwiczeń bojowych, w których zawodnicy mieli zbudować linie wężowe ssawną i główną. Węże trzeba było prawidłowo połączyć z motopompą i rozdzielaczami. Zadanie uznawano za zakończone, kiedy przez zbudowaną linię wężową popłynął strumień wody. Dodatkowo strumień wody musiał obrócić specjalną tarczę oraz przewrócić pachołki.

Brak opisuBrak opisufot. J. Kieler
Brak opisuBrak opisufot. J. Kieler

Konkurencje były oceniane przez czternastoosobową komisję sędziowską pod przewodnictwem aspirant sztabowej Jadwigi Jurewicz. Pomagali jej sędziowie, kierownicy konkurencji, starszy kapitan Janusz Drużga i młodszy kapitan Tomasz Łukaszewski.

Najszybsi w sztafecie byli strażacy z Nowej Kuźni i Ławszowej. Z ćwiczenia bojowego najlepiej wywiązali się strażacy z Nowogrodźca. W klasyfikacji generalnej najlepszą okazała się Ochotnicza Straż Pożarna z Parowej. Do Parowej trafił więc Puchar Starosty Powiatu Bolesławieckiego. Kolejne miejsca zajęli strażacy z Nowej Kuźni, Ławszowej, Gierałtowa, Osiecznicy, Nowogrodźca, Jurkowa, Gromadki, Zebrzydowej i Ocic.

Strażackie zawody zgromadziły wielu widzów. Oprócz mieszkańców Osiecznicy obecni byli między innymi przedstawiciele władz Gminy Osiecznica, Powiatu Bolesławieckiego a także dyrektorzy i kierownicy wielu instytucji i zakładów.

Brak opisuBrak opisufot. J. Kieler
Brak opisuBrak opisufot. J. Kieler

Zawody powiatowe OSP odbywają się co dwa lata. Ich organizatorami są Zarządy Powiatowy i Gminne Związku Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu. W organizacji zawodów biorą udział również samorządy lokalne. Celem zawodów jest między innymi ocena stanu wyszkolenia pożarniczego i popularyzacja zagadnień ochrony przeciwpożarowej.