Filmowe liceum

Filmowe liceum
fot. Krzysztof Gwizdała Artykuł o klasie filmowej w I Liceum Ogólnokształcącym
istotne.pl i lo, mróz, zuzanna
Brak opisuBrak opisufot. B.org

Szkoły średnie coraz częściej oferują uczniom niestandardowe formy kształcenia. W Bolesławcu w I Liceum Ogólnokształcącym od września 2005 roku działa klasa o profilu humanistyczno-filmowym. Taka klasa powstała, bo młodzi ludzie wykazują coraz większe zainteresowanie sztuką filmową, a część z nich myśli o studiach na kierunkach związanych z filmem.

"Postanowiliśmy wyjść naprzeciw zainteresowaniom młodzieży i zaproponować jej zupełnie nową formę kształcenia" mówi Zuzanna Mróz, nauczyciela języka polskiego i filozofii, która wpadła na pomysł utworzenia klasy filmowej.

Młodzież pracuje według autorskiego projektu, który łączy literaturę z filmem i innymi dziedzinami sztuki. Na lekcjach omawiane są zagadnienia dotyczące poetyki filmowej, estetyki oraz gatunków filmowych i telewizyjnych. Młodzież zapoznaje się z twórczością wybitnych reżyserów, aktorów i scenarzystów.

Brak opisuBrak opisufot. B.org
Brak opisuBrak opisufot. B.org

Klasa filmowa współpracuje z Dyskusyjnym Klubem Filmowym i Akademią Filmową, przygotowującą uczniów do matury z języka polskiego. Prowadząca DKF i Akademię Filmową Grażyna Ferensowicz proponuje nie tylko dyskusje o filmie, ale także zaprasza młodzież na warsztaty i wykłady przygotowane przez filmowców. W Akademii Filmowej od zaproszonych prelegentów można się dowiedzieć, w jaki sposób wkomponować problematykę filmową w pracę polonistyczną oraz według jakich kryteriów oceniać adaptację filmową szkolnej lektury.

Brak opisuBrak opisufot. B.org
Brak opisuBrak opisufot. B.org

Młodzież z klasy filmowej ma wiele pomysłów na popularyzację wiedzy o filmie w szkole i poza nią. W marcu uczniowie zorganizowali pokaz filmu "Requiem dla snu", połączony z dyskusją. W kwietniu planują następny pokaz, a czerwcu chcą zaprosić uczniów I Liceum Ogólnokształcącego do udziału w Dniu Filmowym.

"Kształcimy w sposób nowoczesny, niekonwencjonalny i aktywny, zgodny z najnowszymi trendami metodycznymi. Naszą ofertę można porównać z tą, jaką dają swoim wychowankom renomowane licea w dużych miastach" mówi Zuzanna Mróz.

W obecnych czasach wiele szkół stwarza uczniom dodatkową szansę dostania się na wymarzone studia humanistyczne i artystyczne. Klasa filmowa w I Liceum Ogólnokształcącym na pewno pomoże uczniom chcącym dostać się na filmoznawstwo czy reżyserię.

Grażyna Hanaf