Pociągi z Bolesławca do Drezna znów będą kursować

Pociągi z Bolesławca do Drezna znów będą kursować
fot. PKP Bolesławiec W najbliższą niedzielę – po pięciu latach przerwy – z Bolesławca odjedzie pierwszy pociąg do Drezna. Pasażerowie dojadą do stolicy Saksonii w niecałe 2 godziny.
istotne.pl pkp, pociąg, rozkład jazdy, drezno

W najbliższą niedzielę (1 marca) z Bolesławca odjedzie pierwszy od pięciu lat pociąg do Drezna. Będzie kursował trzy razy dziennie. Wszystko to za sprawą umowy, jaką spółka PKP Przewozy Regionalne zawarła ze swoim niemieckim odpowiednikiem – DB Regio.

Połączenia Wrocław-Drezno będą obsługiwane przez niemieckie szynobusy, które mogą pomieścić około 200 pasażerów (98 miejsc w drugiej klasie, 16 w pierwszej, a także 90 miejsc stojących). Pociąg rozpędza się do 120 km/h. Podróżni dojadą do stolicy Saksonii w niecałe 2 godziny.

fot. PKP Bolesławiec

Bilet dla jednej osoby na trasie Wrocław-Drezno (w obie strony) kosztuje 39 euro. Ale wystarczy zebrać pięcioosobową grupę, by za wspólny bilet zapłacić jedynie 79 euro.

Mieszkańcy Bolesławca i okolic za przejazd do Drezna zapłacą znacznie mniej – dzięki ofercie ZVON. Obszar ZVON obejmuje swoim zasięgiem linię kolejową na odcinku Görlitz-Grossharthau. Wystarczy zatem dokupić bilet na odcinek Grossharthau-Dresden, który kosztuje 6,60 euro (ok. 30 zł).

Bilet Euro-Nysa (20 zł lub 75 zł dla pięciu osób) upoważnia do jazdy pociągami PKP Przewozy Regionalne od Bolesławca do Görlitz. Po stronie niemieckiej można podróżować wszystkim, czym zarządza Związek Komunikacyjny Górnych Łużyc i Dolnego Śląska (ZVON). Bilet jest ważny na całym obszarze ZVON (Niemcy) oraz w Kraju Libereckim (Czechy).

Z Bolesławca pociągi odjadą:

  • o 8:35 (przyjazd do Drezna o 10:32)
  • o 14:35 (przyjazd 16:32)
  • o 19:35 (przyjazd 21:32).

Pociągi z Drezna będą odjeżdżać:

  • o 7:27 (przyjazd do Bolesławca o 9:27)
  • o 13:27 (przyjazd 15:27)
  • o 17:27 (przyjazd o 19:27).

Pociąg będzie zatrzymywał się w Legnicy, Chojnowie, Bolesławcu, Węglińcu, Pieńsku, Zgorzelcu, Goerlitz i Bautzen. Do przejazdu tym pociągiem upoważnia bilet na pociąg pospieszny spółki PKP Przewozy Regionalne (nie uprawnia zaś bilet na pociąg pospieszny spółki PKP Intercity, tj. „Sudety” do/z Warszawy i „Ślązak” do/z Przemyśla). Uwaga: bilet Euro-Nysa jest ważny wyłącznie w pociągach pospiesznych spółki PKP Przewozy Regionalne.

fot. PKP Przewozy Regionalne

Czy uruchomienie nowych połączeń nie spowoduje likwidacji pociągów osobowych relacji Wrocław-Görlitz? Po wielu protestach pociągi te kursować będą do końca marca. Co dalej – na razie nie wiadomo.

(informacja PKP Bolesławiec/ii)