Politycy z Bolesławca uczestniczyli w konwencji SLD

Politycy z Bolesławca uczestniczyli w konwencji SLD
fot. Daniel Biernat Stanisław Chwojnicki, Józef Burniak i Daniel Biernat z Bolesławca uczestniczyli w obradach Krajowej Konwencji SLD, która odbyła się 2 i 3 czerwca w Warszawie.
istotne.pl sld, daniel biernat, konwencja

Krajowa Konwencja Programowa SLD rozpoczęła się ofensywą polityczną i programową. Jednym z jej elementów było przyjęcie Konstytucji Programowej Sojuszu "Polska demokratyczna i socjalna", oraz tzw. pakietu europejskiego, który stanowi uszczegółowienie Konstytucji w sferze socjalnej. Uczestnicy Konwencji ostro skrytykowali poczynania koalicji rządzącej. Zdaniem przewodniczącego SLD, wicemarszałka Wojciecha Olejniczaka, rząd zmierza do ograniczenia demokracji. Zaś sekretarz generalny Sojuszu Grzegorz Napieralski zapowiedział wręcz, że ministrowie tacy jak Macierewicz czy Ziobro – "wcześniej czy później muszą stanąć przed Trybunałem Stanu".

Stanisław Chwojnicki i Józef BurniakStanisław Chwojnicki i Józef Burniakfot. Daniel Biernat

Napieralski zadeklarował także, że zrobi wszystko, by wyjaśnić sprawy, w których – jego zdaniem – prokuratura, policja i podlegające rządowi służby specjalne zostały wykorzystane z naruszeniem prawa, a przede wszystkim sprawę samobójczej śmierci byłej posłanki SLD, minister budownictwa Barbary Blidy. Wojciech Olejniczak podkreślił, że Sojusz Lewicy Demokratycznej chce wygrać wybory w 2009 roku, by "posprzątać po PiS-ie".

Daniel Biernat i Wojciech OlejniczakDaniel Biernat i Wojciech Olejniczakfot. Daniel Biernat

Jego zdaniem, lewica jest w stanie odbudować państwo przyjazne i ufające obywatelom. Służyć temu ma Konstytucja Programowa Sojuszu, której głównymi filarami są ochrona najuboższych, sprawy socjalne, edukacja i integracja europejska. Wicemarszałek Sejmu zapowiedział, że SLD będzie domagać się podwyżki płacy minimalnej do 1400 złotych i corocznej waloryzacji rent i emerytur. Opowiadział się także za wzrostem nakładów na służbę zdrowia do 6% PKB. Krajowa Konwencja Programowa SLD udzieliła wotum zaufania zarówno Zarządowi Krajowemu, jak i Krajowemu Komitetowi Wykonawczemu.

Kwaśniewski na czele LiD

Gościem drugiego dnia Krajowej Konwencji SLD był były prezydent Aleksander Kwaśniewski. "W Polsce narodził się ważny ruch polityczny – ruch Lewicy i Demokratów" powiedział były prezydent Oświadczył, że zgadza się być przewodniczącym Rady Programowej LiD. Podkreślił także, że trzeba podjąć dialog z Platformą Obywatelską. "Platforma jest konkurencją, ale nie powinna stać się przeciwnikiem. To konkurent, ale jednak też partner do dyskusji" zaznaczył Kwaśniewski.

Politycy SLDPolitycy SLDfot. Daniel Biernat

W Konwencji Sojuszu uczestniczyło 361 delegatów. Obecni byli również liderzy pozostałych trzech partii tworzących LiD: Marek Borowski (SdPl), Janusz Onyszkiewicz (PD) i Waldemar Witkowski (UP).

(informacja i zdjęcia Daniel Biernat/GA)