Muzeum prezentuje ceramikę z zakładów Reinholda

Muzeum prezentuje ceramikę z zakładów Reinholda
fot. Gerard Augustyn Wystawę „Od rzemiosła do sztuki – ceramika bolesławiecka z zakładów Reinholda” można zwiedzać w Muzeum Ceramiki do 7 grudnia.
istotne.pl ceramika, wystawa, muzeum ceramiki, reinhold

Kilkaset eksponatów można oglądać na wystawie „Od rzemiosła do sztuki – ceramika bolesławiecka z zakładów Reinholda”, której wernisaż odbył się w sobotę 18 października. Zdaniem prof. Konrada Spindlera, ceramika z wytwórni Reinholda była najlepszą, jaka powstawała w Bolesławcu przed II wojną światową.

fot. Gerard Augustyn

Eksponaty pochodzą ze zbiorów bolesławieckiego Muzeum Ceramiki, Schlesisches Museum w Goerlitz, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Bundesheimatgruppe Bunzlau (Siegburg), Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy i prywatnych kolekcjonerów.

Od lewej: Katarzyna Żak (pomysłodawczyni wystawy), Teresa Wolanin (wieloletnia dyrektorka Muzeum Ceramiki) i prof. Paweł BanaśOd lewej: Katarzyna Żak (pomysłodawczyni wystawy), Teresa Wolanin (wieloletnia dyrektorka Muzeum Ceramiki) i prof. Paweł Banaśfot. Gerard Augustyn

To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w tym roku. „Praca nad projektem trwała 6 miesięcy” mówi portalowi IstotneInformacje.pl Anna Bober-Tubaj, dyrektorka Muzeum Ceramiki. Naukowcom udało się m.in. nawiązać kontakt z spadkobierczyniami rodziny Reinhold (panie przyjechały do Bolesławca na otwarcie ekspozycji).

Spadkobierczynie rodziny ReinholdSpadkobierczynie rodziny Reinholdfot. Gerard Augustyn

Wernisaż połączony był z promocją bogato ilustrowanego, dwujęzycznego katalogu, który jeszcze w tym tygodniu będzie można nabyć w promocyjnej cenie – 60 zł (potem kosztować będzie o 10 zł więcej).

fot. Gerard Augustyn
fot. Gerard Augustyn

Ekspozycję można zwiedzać do 7 grudnia. W przyszłym roku wystawa będzie gościła w Goerlitz.

(informacja ii)