Niecodzienne prace wystawiono w galerii BOK

Niecodzienne prace wystawiono w galerii BOK
fot. B.org Na wystawie prezentowane są prace 18 artystów. Wśród nich reliefy Alii Al Moayad, która stworzyła je wbrew nakazom swojej religii.
istotne.pl wystawa, rzeźba, międzynarodowy plener ceramiczno, alia al moayad

Bolesławiecki Ośrodek Kultury przygotował wystawę prac, które w sierpniu opracowali artyści na Międzynarodowym Plenerze Ceramiczno-Rzeźbiarskim. Wśród wielu ciekawych rzeźb są między innymi ludzkie postacie, które wbrew własnej religii przygotowała urodzona w Arabii Saudyjskiej Alia Al Moayad. Przy pomocy środków formalnych zaczerpniętych w Europie Al Moayad odważyła się przedstawić postać ludzką. Aby ustrzec się posądzenia o obrazoburstwo artystka zastosowała zasadę nanoszenia linii na odcinku szyi każdej z przedstawionych postaci. W ten sposób rzeźby "nie żyją".

Brak opisuBrak opisufot. B.org

Alia Al Moayad przygotowała reliefy ceramiczne, pokazujące matkę z dziećmi. Postać matki nakreślona jest brakami – brak jej głowy i tułowia. Posiada tylko stopy i dłonie, które giną w stylizowanej, rzeźbiarskiej arabesce – w świecie islamu wyrażającą koncepcję bezpostaciowego Boga. Arabeska przez swoją bujną, biologiczną formę pozwala na odczytywanie w jej kształcie cielesności oraz bujnego, kobiecego łona.

W Międzynarodowym Plenerze Ceramiczno-Rzeźbiarskim uczestniczą artyści-ceramicy z różnych krajów Europy i świata. W ostatnim plenerze wzięło udział 18 osób. Bolesławiecki Plener to jedno z niewielu tego typu wydarzeń kulturalnych w Polsce. Jest organizowany od 41 lat przez Bolesławiecki Ośrodek Kultury przy współpracy władz miejskich i Związku Polskich Artystów Plastyków we Wrocławiu.

Poniżej przezentujemy prace Jadwigi Sarzyńskiej i Marii Kuczyńskiej. Te i pozostałe rzeźby można oglądać w galerii do końca stycznia.

Brak opisuBrak opisufot. B.org
Brak opisuBrak opisufot. B.org