PKP szykuje zmiany w rozkładzie jazdy pociągów

PKP szykuje zmiany w rozkładzie jazdy pociągów
fot. B.org Od 10 grudnia będzie obowiązywał nowy rozkład jazdy PKP. Zmiany zapowiadane przez PKP mają ułatwić życie podróżnym.
istotne.pl pkp, pociąg, rozkład jazdy, zmiana

Skrócenie czasu jazdy pociągów na linii Wrocław-Zgorzelec, więcej bezpośrednich połączeń z niemieckim Görlitz, oraz dodatkowy pociąg głównie dla studentów, to tylko niektóre zmiany w nowym rozkładzie jazdy PKP, który zacznie obowiązywać 10 grudnia.

Z Bolesławca do Wrocławia w półtorej godziny

Dzięki trwającej od dwóch lat modernizacji szlaku kolejowego Legnica-Zgorzelec znacząco skróci się czas przejazdu pociągów osobowych. Trasę z Bolesławca do Wrocławia pociąg przyspieszony pokona w ciągu półtorej godziny, natomiast podróż pociągiem osobowym zajmie około dwóch godzin.

Pociąg "Kwisa" dla studentów

Nowością w nowym rozkładzie jazdy będzie pociąg "Kwisa" z Wrocławia do Lubania, uruchomiony głównie z myślą o studentach powracających na weekendy do swoich domów. Będzie to pociąg przyspieszony, kursujący tylko w piątki. Pociąg ten będzie wyjeżdżać z Wrocławia Głównego o godz. 17:44 i do Bolesławca przyjedzie o godz. 19:28. W przeciwnym kierunku do Wrocławia "Kwisa" będzie kursować tylko w niedziele. Odjazd z Bolesławca o godz. 17:54, przyjazd do Wrocławia Głównego o godz. 19:37.

Pociąg "Wrocławianin" nie będzie zlikwidowany

Pociąg "Wrocławianin" relacji Zgorzelec-Warszawa Wschodnia, wbrew obawom, nie zostanie zlikwidowany. Zawdzięczamy to głównie grupie osób, która co roku walczy z władzami PKP Przewozy Regionalne o utrzymanie tego połączenia w naszym regionie. Nastąpią jednak pewne zmiany. Pociąg "Wrocławianin" na całej trasie będzie pociągiem pospiesznym. Do 7 godzin skróci się czas przejazdu z Bolesławca do Warszawy (analogicznie z Warszawy do Bolesławca). Zmienią się także godziny odjazdu i przyjazdu na stacji w Bolesławcu. Od 10 grudnia "Wrocławianin" do Warszawy będzie odjeżdżać o godz. 5:10, natomiast przyjazd do Bolesławca będzie o godz. 22:30 – jednocześnie będzie to ostatni pociąg z Wrocławia (odj. 20:52) do Bolesławca.

Z nieznanych przyczyn spółka PKP InterCity wycofała się z planów uruchomienia nowego pociągu TLK relacji Kraków-Görlitz, tak więc pociąg "Wrocławianin" pozostanie na razie jedynym dalekobieżnym połączeniem kolejowym łączącym Bolesławiec z resztą kraju.

Kolejowe połączenia z Żarami, Zieloną Górą i Jelenią Górą

Od 10 grudnia zostanie wznowiony ruch pociągów na trasie z Węglińca do Żar i Zielonej Góry oraz zwiększy się liczba pociągów kursujących na linii Węgliniec-Jelenia Góra. W Węglińcu pociągi do/z Żar i Jeleniej Góry będą skomunikowane z pociągami do/z Wrocławia.

Więcej bezpośrednich pociągów z Bolesławca do Görlitz

Nie udało się wznowić bezpośrednich połączeń z Dreznem, zwiększy się natomiast liczba pociągów do Görlitz, gdzie pociągi z Polski będą skomunikowane z niemieckimi pociągami jadącymi do Drezna. Z Bolesławca będą 4 bezpośrednie pociągi do niemieckiego Görlitz, odjazdy o godz. 7:20, 9:29, 15:17, 17:29, z czego dwa to pociągi przyspieszone, które zatrzymują się tylko w Węglińcu.

Przypominamy, że z powodu trwającej modernizacji linii kolejowej Legnica – Zgorzelec rozkład jazdy, jak i czas przejazdu pociągów może ulec zmianom w okresie jego obowiązywania.

(informacja Redakcja PKP Bolesławiec)

Zobacz także

Nowy rozkład jazdy pociągów dla stacji Bolesławiec