23 Śląski Pułk Artylerii: Ćwiczenie rotacyjne żołnierzy NSR na finiszu

23 Śląski Pułk Artylerii: Ćwiczenie rotacyjne żołnierzy NSR na finiszu
fot. kpt. Remigiusz Kwieciński Od dwóch tygodni 28 żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych doskonali umiejętności na stanowiskach służbowych w 23 Pułku Artylerii.
istotne.pl wojsko, 23śpa, nsr

Zwieńczeniem pierwszych tegorocznych wojskowych ćwiczeń rotacyjnych był sprawdzian wiedzy i umiejętności specjalistycznych, któremu żołnierze poddani zostali 14 marca br. w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Świętoszowie.

Pierwszy tydzień intensywnego szkolenia żołnierze NSR poświęcili na doskonalenie umiejętności w swoich specjalnościach: celowniczych, topografów, rachmistrzy i kierowców. Pod okiem doświadczonych dowódców i instruktorów mieli sposobność podnoszenia swoich umiejętności i doskonalenia praktycznego przygotowania do działania na stanowiskach zgodnie z przydziałem mobilizacyjnym i kryzysowym w bolesławieckim pułku artylerii.

W kolejnych dniach zdobytą wiedzę i umiejętności praktyczne żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych wykorzystywali w trakcie wykonywanych na poligonie zadań w składzie etatowej drużyny, plutonu i baterii w działaniach bojowych.

Po dwóch tygodniach ćwiczeń nadszedł czas na podsumowanie szkolenia, a w tym możliwość zaprezentowania przez żołnierzy swojego poziomu wyszkolenia w czasie sprawdzenia wiedzy specjalistycznej oraz działania w rygorach norm szkolenia bojowego. Sprawdzono wykonanie norm indywidualnych przez funkcyjnych obsług 152-mm armatohaubic Dana i 122-mm wyrzutni WR-40 Langusta, a także zadań specjalistycznych przez kierowców. Żołnierze NSR o specjalności artyleryjskiej przygotowali kątomierz – busolę PAB do pracy, określali azymut magnetyczny za pomocą busolki AK oraz miejsce stania za pomocą GPS. Ponadto, w ramach sprawdzenia umiejętności ogólnowojskowych, ocenie poddano wykonywanie norm z nawiązywania łączności, rozkładania i składania broni, nakładania maski przeciwgazowej oraz naprowadzania śmigłowca według obowiązujących procedur.

Instruktorzy prowadzący poszczególne zagadnienia w ramach sprawdzianu podkreślili zaangażowanie i wysokie umiejętności żołnierzy. Dobrą postawę i zdyscyplinowanie podczas całego, dwutygodniowego okresu szkolenia podkreślił również dowódca 23 Pułku Artylerii pułkownik Paweł Świtalski, który obserwował przebieg egzaminów i spotkał się z żołnierzami Narodowych Sił Rezerwowych po ich zakończeniu.

– Żywię nadzieję, że najlepsi z Was już wkrótce zasilą szeregi żołnierzy 23 Pułku Artylerii. Dziękując za wysiłek szkoleniowy, życzę Wam wszystkim wytrwałości na drodze do służby zawodowej i satysfakcji z kończącego się szkolenia – mówił dowódca bolesławieckich artylerzystów. Żołnierzy NSR czekają jeszcze egzaminy z wychowania fizycznego.

kpt. Remigiusz Kwieciński/ii