Pożegnaliśmy się z uczestnikami pleneru ceramiczno-rzeźbiarskiego

Pożegnaliśmy się z uczestnikami pleneru ceramiczno-rzeźbiarskiego
fot. Grzegorz Stadnik/Pracownia2f Czternastu artystów z Polski i Świata przez trzy tygodnie tworzyło w Bolesławcu. Efekt ich pracy zostanie zaprezentowany w 2015 roku podczas 22. Bolesławieckiego Święta Ceramiki.

Podczas oficjalnego zakończenia bolesławieckiego pleneru odbył się przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego „Drzewo Ognia”. Zdjęcia do filmu były realizowane podczas tegorocznego Święta Ceramiki. Obraz przedstawia artystę Mateusza Grobelnego w trakcie budowy widowiskowego pieca plenerowego w Rynku. Film zrealizowali młodzi filmowcy podczas wakacyjnych warsztatów Pracowni Edukacji Filmowej BOK-MCC. Młodzież pracowała pod opieką instruktora pracowni Michała Szweda.

Obecny na spotkaniu Kornel Filipowicz zastępca Prezydenta Miasta podkreślał, że uczestnicy pleneru stanowią ważny elementem w zakresie promocji Bolesławca.

– Wydarzenie które dzisiaj kończymy w sposób szczególny pokazuje jak ogromna jest skala możliwości, która kryje się w ceramice. Dzięki Komisarzowi Mateuszowi Grobelnemu i uczestnikom pleneru doświadczamy takiego przekonania, że Bolesławiec, to nie tylko ceramika użytkowa, ale jest to miasto w którym kreuje się sztukę – mówił Kornel Filipowicz.

Plener w Bolesławcu rozpoczął się w trakcie 21. Bolesławieckiego Święta Ceramiki. W piątek, 21 sierpnia w Rynku odbył się wernisaż wystawy prac zakwalifikowanych do tegorocznej edycji artystów. Swoje prace prezentowali: Adam Frew – Anglia, Jakub Biewald – Polska, Ceyhun Konak - Turcja, Eva Srniková – Słowacja, Georgi Pachkoria – Gruzja, Ute Hartwig-Schulz – Niemcy, Katalin Tomay – Węgry, Lung-Chieh Lin – Tajwan, Maria Joanna Juchnowska – Polska/Norwegia, Michał Podleśny – Polska, Patrycja Barkowska – Polska, Rebecca Maeder – Szwajcaria i Adriana Grochal – Polska oraz Mateusz Grobelny – komisarz.

Ponadto podczas Święta Ceramiki w sobotę i niedzielę w Rynku odbył się performens Marii Joanny Juchnowskiej - uczestniczki pleneru oraz Vivien Chan pn. "Happy Birthday". Artystki w swoim działaniu prezentowały proces tworzenia naczyń i przedmiotów z gliny.
Artyści spotkali się z mieszkańcami w weekend, 4-6 września. W czasie prezentacji multimedialnych w BOK-MCC, opowiadali o swojej twórczości i inspiracjach.
Plenerowicze podczas pobytu w Bolesławcu tworzyli pod wspólnym hasłem „Człowiek, natura, cywilizacja" w zakładach: Zakładach Ceramicznych „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o., „Ceramice Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego oraz Fabryce Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz. Ponadto dodatkowym miejscem pracy była Garncarnia na Widoku oraz pracownie ceramiczne BOK-MCC.

BOK-MCC stopka do wiadomościBOK-MCC stopka do wiadomościfot. BOK-MCC