Polska druga w Mistrzostwach Świata w Armwrestlingu. Sonia Turzyniecka z podwójnym złotem i srebrem

Polska druga w Mistrzostwach Świata w Armwrestlingu. Sonia Turzyniecka z podwójnym złotem i srebrem
fot. UM Rumia Grad medali dla Polaków podczas Mistrzostw Świata w Armwrestlingu osób niepełnosprawnych. W czasie odbywających się w Rumi zawodów biało-czerwoni stanęli na wysokości zadania.
istotne.pl sonia turzyniecka, armwrestling

W kategorii junior18 men left arm2 55 kg złoto zdobył Dawid Łapa. Także złoty medal do domu przywiezie Maciej Gralak, który zajął pierwsze miejsce w kat. senior men left arm2 60 kg.

– Byłem dobrze przygotowany na każdą ewentualność; siłowo bardzo dokładnie – mówi Maciej. – Jedyne, co mogło mnie zaskoczyć, to szybkość i technika moich przeciwników. Rosjanie znani są z wysokiego poziomu siłowania na rękę, ale czułem się dobrze i wiedziałem, że dam radę.

W tej samej kategorii, ale na 4 miejscu uplasował się dotychczasowy konkurent Maćka – Patryk Weterle. W kat. senior men left arm2 90 kg wystartował jeden z organizatorów Dariusz Rybarczyk. Rumianin zajął 5 miejsce.

– Jestem przeszczęśliwy – twierdzi Darek. – Sama możliwość udziału w zawodach jest dla mnie dużą nobilitacją i motywuje mnie do większej pracy nad sobą, zarówno w sensie fizycznym, jak i psychicznym. Uprawianie sportu jest swojego rodzaju rehabilitacją dla osoby niepełnosprawnej. Widzę w tym sens i czuję, że siłowanie na rękę jest tym sportem, który chciałbym uprawiać.

Darek Rybarczyk jest nie tylko zawodnikiem, ale wraz z Aleksandrem Koyem z Fundacji For Dream, również współorganizatorem zawodów dla niepełnosprawnych. To również debiut Darka w organizacji turniejów.

– Niepełnosprawność to nie koniec świata – twierdzi Rybarczyk. – Każdy niepełnosprawny może znaleźć sposób na życie, np. poprzez sport, taki jak armwrestling. Przykładem tego są osoby biorące udział w tych zawodach.

Zawodnik Złotego Tura Konrad Krawczuk w kat. senior men left arm2 +90 kg zajął dopiero 6 miejsce. Za to bolesławianka Sonia Turzyniecka w kat. senior women left arm2 65 kg wywalczyła srebro.

– Jestem bardzo szczęśliwa, ale troszeczkę sobą zawiedziona – mówi Turzyniecka. – Wiem, że stać mnie na więcej, co udowodniłam drugiego dnia zawodów, wygrywając w eliminacjach z Rosjanką na prawą rękę. Poziom naszej kadry był bardzo wysoki. Na 7 zawodników 3 medale o czymś świadczą. Jestem bardzo wdzięczna całej ekipie armwrestlingowej z Mazurenko Armwrestling Promotion za pomoc w przyjeździe na zawody. Im dedykuję swoje zwycięstwa.

Drugi dzień zawodów przyniósł Polakom 4 medale. Dawid Łapa powtórzył swój sukces z poniedziałku i zdobył złoto na prawą rękę w kat. junior18 men right arm2 55 kg.

W kat. senior men right arm2 60 kg Maciej Gralak również zdobył złoto. To jego drugi złoty medal na tych zawodach. Złotymi medalistkami zostały także Sonia Turzyniecka w kat. senior women right arm2 65 kg oraz Maria Juroszek w kat. senior women right arm2 +65kg. Patryk Weterle (senior men right arm2 60 kg), Konrad Krawczuk (senior men right arm2 +90 kg) oraz Dariusz Rybarczyk (senior men right arm2 90 kg) zajęli 6 miejsce. Drużynowo Polska zajęła wysokie 2 miejsce.

Gratulujemy!

Aktualizacja

W tym samym czasie w Rumi rozegrano Puchar Świata, w którym nasza armwrestlerka również wywalczyła dwa medale: złoty i srebrny.


Sonia Turzyniecka:

Wygrałam walkę z Rosjanką, która od kilku lat była nie do pokonania. I to dwukrotnie – w półfinale i w finale.

Sił nabieram z dożywiania w restauracji Eurest w Bolesławcu, w której uzupełniam „paliwo”. Stąd ta siła. Obiady te dodają tyle energii, że mnie roznosi. Polecam wszystkim, a szczególnie sportowcom.

Dziękuję też siłowni TKKF Bolesławianka oraz trenerom Ireneuszowi Górze i jego synowi Piotrowi.

Referat Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Rumi/ii