Konta bankowe dla młodych: na co zwracać uwagę, jaki bank wybrać?

Młodzi ludzie
fot. whitepress.pl Większość banków ma w ofercie konta młodzieżowe, dedykowane osobom w wieku 13-18 lat.
istotne.pl 0

Reklama

W niektórych bankach konta takie mogą otwierać młodzi klienci za zgodą rodzica (rodzic musi być obecny, gdy dziecko podpisuje umowę). W innych konto otwiera rodzic, upoważniając dziecko do korzystania z niego.

Konto bankowe dla młodej osoby

Rodzice (opiekunowie prawni) mogą dysponować rachunkiem dziecka zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie banku, a rodzice mają wpływ na ustalenie zasad dysponowania kontem przez dziecko – to oni ustalają np. limity transakcji dokonywanych kartą płatniczą.

Banki zwykle oferują również młodym klientom możliwość otwarcia konta oszczędnościowego, z wyższym oprocentowaniem.

Konta bankowe dla młodych często są bezpłatne np. izzykonto mbanku (choć w niektórych bankach jest to uzależnione np. od tego, czy również rodzic posiada konto w tej samej instytucji, zdarza się również, że na darmowe konto można liczyć tylko wtedy, gdy jest ono regularnie zasilane). Przelewy internetowe zwykle są bezpłatne, a jeśli bank każe płacić – koszt nie przekracza 1 zł.

Do rachunku wydawana jest (bezpłatnie) karta debetowa. Jej użytkowanie może, ale nie musi, również być bezpłatne. Te banki, które przewidują miesięczne opłaty za użytkowanie karty do konta, zawsze określają warunki, po których spełnieniu opłata nie jest pobierana (trzeba np. wykonać minimum jedną lub dwie płatności kartą na określoną kwotę). Większość banków wydaje w tej chwili do kont bankowych dla młodych karty z technologią zbliżeniową.

Czy warto zakładać młodemu człowiekowi konto bankowe? Zdecydowanie tak! Dzięki temu w bezpieczny sposób – bo pod opieką rodziców – wchodzi w świat finansów i nabywa praktycznych umiejętności posługiwania się instrumentami bankowymi. Niewątpliwą korzyścią jest też możliwość zasilania konta dziecka przez rodziców (kieszonkowe) i innych krewnych (jeśli oczywiście mają taką chęć i możliwość). To dobry wstęp do nauki życia na własny rachunek i finansowej samodzielności.

Najlepsze konta bankowe dla młodych

W chwili obecnej bardzo dużo banków ma dedykowane konta bankowe dla młodych osób w wieku od 13-18 lat. Wybierając najlepsze konto bankowe, koniecznie sprawdźmy wysokość podstawowych opłat: opłatę za prowadzenie konta, opłatę za użytkowanie kart, prowizje za przelewy, prowizje za wypłaty z bankomatów. Możemy także skorzystać ze specjalistycznych portali prezentujących najlepsze konta bankowe dla młodzieży.

Uwaga! Gdy dziecko kończy 18 lat, bank ma prawo przekształcić rachunek młodzieżowy w standardowe konto. Warto o tym pamiętać i jeśli oferta standardowego rachunku w tym banku nie jest korzystna, zawczasu – przed 18. urodzinami – zarządzić zamknięcie rachunku. „Dorosłe” konto można otworzyć już w innej instytucji, jeśli zaoferuje korzystniejsze warunki.

Reklama