Zapłonęły lasy

Zapłonęły lasy
fot. S. Ł./KP PSP Bolesławiec 30 kwietnia zastępy PSP i OSP gasiły pożary lasów w okolicach Wierzbowej i Buczka.
istotne.pl straż pożarna, pożar, las

Pierwszy z pożarów strażacy gasili przed godziną 11:00. Pożar koło Wierzbowej (gmina Gromadka) objął obszar o powierzchni ponad 0,7 ha. W tych działaniach brały udział zastępy z JRG Bolesławiec, OSP Różyniec, OSP Wierzbowa, służby leśne, a także samolot gaśniczy, który dokonał kilku zrzutów wody. Akcja trwała ponad 2,5 godziny.

Następny pożar lasu, tym razem koło m. Buczek (gmina Bolesławiec), został zauważony po godzinie 14:30. W sumie spaliło się 0,5 ha lasu. Pożar gasiły zastępy z JRG Bolesławiec, OSP Trzebień, WSP Świętoszów (Wojskowa Straż Pożarna), OSP Różyniec, OSP Krzyżowa i zastępy z PSP i OSP powiatu żagańskiego. Działania gaśnicze trwały ponad 3,5 godziny.

Strażacy apelują o rozwagę podczas pobytu w lesie. Ściółka obecnie ma bardzo niską wilgotność i do pożaru może doprowadzić nawet niedopałek papierosa lub zapalona zapałka. Ogień zaprószony w lesie może osiągnąć znaczną intensywność. Prędkość przesuwania się pożaru osiąga wartość nawet kilkunastu kilometrów na godzinę. Ucieczka przed ogniem jest wtedy niemożliwa.

Na stronie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Bolesławcu więcej o pożarach lasów w w okolicach Wierzbowej (gmina Gromadka) i Buczka (gmina Bolesławiec).

KP PSP/ii