Drugi Centralny Zlot Klas Mundurowych zakończony

Drugi Centralny Zlot Klas Mundurowych zakończony
fot. st. szer. Tomasz Wiśniewski Duch walki, zmęczenie, wreszcie radość z osiągniętych wyników. Po trzydniowej rywalizacji nadszedł wyczekiwany przez wszystkich czas podsumowania II Centralnego Zlotu Klas Mundurowych.
istotne.pl zlot, 23śpa, commando

W południe 9 października 18 klas mundurowych i ich opiekunowie stanęli na uroczystym apelu kończącym zmagania młodzieży na poligonie w Żaganiu. Radość na twarzach młodych ludzi rekompensowała trud, zaangażowanie i wysiłek włożony podczas rywalizacji. Pytani przez organizatorów mówili, że chwilami było naprawdę ciężko. Szczególnie marszobieg na osiem kilometrów z pokonywaniem punktów sprawnościowych oraz pokazy musztry, do których długo się przygotowywali.

Dokonując podsumowania zlotu, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Maciej Jankowski podziękował uczestnikom za aktywny udział, zapał i zaangażowanie. Zapraszając do udziału w przyszłorocznej jego edycji, wiceminister wyraził nadzieję, że zlot stanie się cyklicznym przedsięwzięciem dla uczniów klas mundurowych.

Gratulując uzyskanych wyników i uczestnictwa w zlocie, zastępca dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej gen. bryg. Zbigniew Smok zadeklarował gotowość Czarnej Dywizji do wsparcia organizacji kolejnej edycji zlotu, zapraszając pasjonatów munduru do pancernej stolicy polski.

– Dziękuję za aktywność i zdyscyplinowanie uczniów oraz wysiłek wychowawców – mówił wiceprezes Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „Commando” st. chor. sztab. rz. Bogdan Fiałkowski, który podziękował też za wsparcie udzielane Stowarzyszeniu przez Ministerstwo Obrony Narodowej: – Dzięki powierzeniu organizacji przedsięwzięć sportowo-obronnych byli żołnierze, komandosi ze Stowarzyszenia Commando, mogą przekazywać wiedzę i umiejętności młodym ludziom, którzy swoją przeszłość widzą w służbach mundurowych.

W tegorocznej, drugiej edycji ogólnopolskiego zlotu klas mundurowych pk. „Żagań-2015” w klasyfikacji generalnej zwyciężyli uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych z Otwocka. Na drugim miejscu uplasowała się młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. E. Kwiatkowskiego w Lęborku, a na trzecim uczniowie z III Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół im. Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli w Zduńskiej Woli.

W konkursie musztry i piosenki marszowej oraz prezentacji artystycznej szkół zwyciężyła klasa z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Stanisława Staszica w Otwocku, a kolejne miejsca zajęli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Komisji Edukacji Narodowej w Gogolinie oraz Zespołu Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu.

Za zajęcie trzech pierwszych miejsc w klasyfikacji generalnej oraz w konkursie musztry i piosenki marszowej, jak również prezentacji artystycznej szkół wyróżniono pucharem, a zwycięski zespół – nagrodami rzeczowymi. Wyróżnienia i nagrody rzeczowe wręczali podsekretarz stanu w MON Maciej Jankowski, zastępca dowódcy 11LDKPanc gen. bryg. Zbigniew Smok, dyrektorka Departamentu Komunikacji Społecznej Beata Biały oraz wiceprezes Stowarzyszenia Commando Bogdan Fiałkowski.

Na zakończenie wiceminister Jankowski uhonorował delegacje klas i organizatorów zlotu pamiątkowymi ryngrafami. W imieniu wyróżnionego dowódcy 23 Śląskiego Pułku Artylerii nagrodę odebrał ppłk. Robert Pochodaj, komendant zlotu.

Podkreślić należy, że to właśnie 23 Pułk Artylerii wydzielał największe siły i środki spośród jednostek 11 LDKPanc do zabezpieczenia przedsięwzięcia pod względem logistycznym. Październikowe zmagania młodzieży na poligonie żagańskim zakończyła defilada uczestników zlotu.

kpt. Remigiusz Kwieciński