Żołnierze polscy i amerykańscy pancernymi braćmi

Żołnierze polscy i amerykańscy pancernymi braćmi
fot. Zespół Prasowy Anakonda-16 Na świętoszowskiej ziemi odbyło się uroczyste przekazanie dowodzenia kompanią „Charlie” 1 batalionu czołgów U.S. Army, która razem z pancerniakami z Czarnej Dywizji współdziała w ramach ćwiczenia Anakonda-16.
istotne.pl wojsko, 10bkpanc, anakonda, armia amerykańska

W uroczystości wziął udział dowódca 10 Brygady Kawalerii Pancernej generał brygady Maciej Jabłoński. W obecności dowódcy 1 Brygady Pancernej 3 Dywizji Piechoty Armii Stanów Zjednoczonych podpułkownika Winstona P. Brooksa kapitan Zachary S. Smith przekazał obowiązki swojemu następcy. Nowym dowódcą został kapitan Adam J. Grant.

Kapitan Adam J. Grant podkreślił:

Przyjechaliśmy tu, aby jeszcze lepiej współdziałać z naszymi pancernymi braćmi, żołnierzami 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. To profesjonaliści. Współpracujemy od lat i przeprowadziliśmy wiele wspólnych szkoleń na poligonie. Bardzo dobrze realizują powierzone im zadania. Współdziałanie z Polakami to dla nas zaszczyt. Cieszymy się, że będąc tutaj możemy pokazać, że nasz sojusz jest nierozerwalny.

Ogromne zaangażowanie polskich i amerykańskich pancerniaków w czasie wspólnych ćwiczeń międzynarodowych to dowód na to, że bycie żołnierzem wojsk pancernych nie jest pracą, jest powołaniem, niezależnie od narodowości.


Kompania „Charlie” wchodzi w skład 1 batalionu czołgów 64 pułku pancernego 1 Brygady Pancernej 3 Dywizji Piechoty Armii Stanów Zjednoczonych.

ppor. Radosław Gruźlewski/ii