Wspierając żebraków, wcale im nie pomagasz!

Ręka żebraka
fot. freeimages.com (Fastfood) Widok żebraka zwykle działa na emocje przechodnia, zwłaszcza gdy o wsparcie prosi dziecko lub osoba stara i niedołężna. Większość ludzi chce pomóc i w odruchu serca sięga po pieniądze.
istotne.pl 0 policja

Reklama

Dawanie pieniędzy osobom żebrzącym zawsze ma skutki negatywne. Bo zachęca do żebrania albo oszustów, którzy znaleźli sposób na łatwy zarobek, albo osoby rzeczywiście niezaradne, które przyzwyczajają się do takiego, najprostszego rozwiązywania swoich problemów. – A już szczególnie nie utrwalajmy nawyku żebrania u dzieci – apelują mundurowi. – Dając im pieniądze, zmniejszamy ich szanse na normalne dzieciństwo. Zdarza się, że dzieci, zwłaszcza niepełnosprawne, wykorzystywane są w charakterze bodźca mającego wymusić odruch pomocny.

Przyczyny żebractwa zazwyczaj są takie same – trudna sytuacja materialna i życiowa, bezrobocie lub bezdomność. W dzisiejszych czasach doszła też przyczyna inna – możliwość łatwego zarobku.

Rozróżnia się trzy rodzaje żebractwa:

  • gdy żebractwo jest pochodną dysfunkcji społecznej, dotyczy np. alkoholików, narkomanów, osób chorych psychicznie
  • żebractwo wynikające z trudnej sytuacji życiowej i niezaradności danej osoby
  • żebractwo jako sposób na zarabianie pieniędzy.

Ważne jest także uświadamianie społeczeństwu prawdy o tym problemie. Należy pamiętać, że wykorzystywanie dzieci do żebrania jest jedną z form przemocy stosowaną szczególnie wobec tych z niepełnosprawnością lub tych małych, wzbudzających współczucie społeczne. Niewątpliwie stoi to w sprzeczności z zagwarantowanym dzieciom prawem do ochrony przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem, demoralizacją, zaniedbaniem i innym złym traktowaniem.

Powinniśmy zwracać uwagę na osoby podejmujące się np. mycia szyb pojazdów na skrzyżowaniach ulic lub stacjach benzynowych, pobierające bezprawnie pieniądze za wskazanie wolnego miejsca na parkingu, czy żebrzące np. przy ogródkach restauracyjnych. Osoby żebrzące zachowują się często w sposób natarczywy, wulgarny i agresywny, wpływając tym samym na poczucie bezpieczeństwa oraz komfort życia codziennego. Często możemy nie zdawać sobie sprawy, że za zasłoną żebractwa ukrywa się proceder handlu ludźmi.

Pamiętajmy, że każda osoba może zgłosić na policję fakt popełnionego wykroczenia polegającego na procederze żebractwa.

Zespół Profilaktyki Społecznej KPP Lubin/ii

Reklama