Złomiarze i złodzieje atakują w Warcie! Jak uchronić się przed kradzieżą?

Złomiarze i złodzieje atakują w Warcie! Jak uchronić się przed kradzieżą?
fot. www.sxc.hu (tvvoodoo) Poniżej prezentujemy pismo kierownika Posterunku Policji w Warcie Bolesławieckiej, które opublikowano na stronie gminnego samorządu.
istotne.pl policja, warta bolesławiecka, kradzież

Szanowni Mieszkańcy Gminy Warta Bolesławiecka

W związku z nasileniem się włamań i kradzieży na terenie gminy Warta Bolesławiecka, szczególnie nasilających się kradzieży mienia (m.in. urządzeń, sprzętu rolniczego, kabli itp.) z przeznaczeniem do sprzedaży na skupach złomu, do których zwykle dochodzi na terenie posesji domów jednorodzinnych oraz na terenach wiejskich, policjanci chcieliby zwrócić uwagę mieszkańcom i przekazać kilka ważnych wskazówek. Pozwolą one bardziej zabezpieczyć swoje mienie, ale też będą mogły mieć znaczenie dla policyjnych interwencji i działań zapobiegających kradzieżom i włamaniom. Należy pamiętać, że większość przestępstw przeciwko mieniu poprzedza rozpoznanie terenu przez złodzieja czy też włamywacza.

Nasz dom lub mieszkanie to zgromadzony dorobek wielu lat pracy, dlatego warto zrobić wszystko, aby do minimum ograniczyć zagrożenie włamania. Kierownik Posterunku Policji w Warcie Bolesławieckiej wraz z funkcjonariuszami Posterunku doradzają poniżej, jak uniknąć tych nieprzyjemnych sytuacji i jak chronić własne mienie.

Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym:

 • zabezpiecz go poprzez okratowanie okien piwnic, tarasów i drzwi balkonowych, zwłaszcza tych z tyłu budynku;
 • nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu;
 • zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu oraz garaży wolnostojących. Złodziej nie lubi światła, a wyższy rachunek z nawiązką zrekompensuje Ci wzrost poczucia bezpieczeństwa.
 • zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (komputer, telewizor, kamera, spawarka, silnik, wiertarka, szlifierka, inne urządzenia elektryczne itp.), oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) – w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.

Jeżeli mieszkasz w mieszkaniu:

 • wyposaż drzwi do mieszkania w odpowiednie zamki patentowe – wykazy tych zamków posiadają firmy ubezpieczeniowe i specjalistyczne sklepy;
 • doskonałym zabezpieczeniem jest system alarmowy;
 • w drzwiach zamontuj również zabezpieczenie przeciwwyważeniowe;
 • w mieszkaniach w bloku warto jest obić blachą standardowe drzwi, zastąpić je drzwiami z drewna lub zamontować drugie dodatkowe drzwi;
 • dbaj o to, aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi – włamywacz unika miejsc oświetlonych;
 • mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamanie przez drzwi balkonowe – warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dobrych klamek (pojawiły się w sprzedaży klamki zamykane na klucz) lub chociaż zwykłych zasuwek;
 • doskonałym zabezpieczeniem są domofony, jednak pamiętaj, aby za pomocą domofonu nie otwierać drzwi obcym, wpajaj tę zasadę również innym.

Poznaj swojego sąsiada:

 • Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom i kradzieżom. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie, jak zachować „sąsiedzką czujność”

Poinformuj Policję, gdy:

 • zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania;
 • usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali;
 • zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu;
 • zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, na ulicy lub na parkingu.

Telefony:

 1. 75 731 0282 – Posterunek Policji w Warcie Bolesławieckiej
 2. 75 732 3073 – Komisariat Policji w Kruszynie
 3. 75 649 6260 – Komenda Powiatowa Policji w Bolesławcu

KIEROWNIK
Posterunku Policji w Warcie Bolesławieckiej
woj. dolnośląskie
asp.sztab. Krzysztof Cechner

Gmina Warta Bolesławiecka/ii