60 mln zł na trasy rowerowe na Dolnym Śląsku

60 mln zł na trasy rowerowe na Dolnym Śląsku
fot. UMWD W naszym województwie rusza program budowy ścieżek rowerowych. Trasy powstaną w ciągu najbliższych sześciu lat, a już za dwa miesiące samorządy będą mogły starać się o dofinansowanie na ich budowę.
istotne.pl cezary przybylski, umwd, rower

Dolnośląski samorząd zakończył prace nad pierwszym w Polsce regionalnym dokumentem opisującym standardy projektowania i budowania dróg rowerowych. Dzięki niemu nowe ścieżki oprócz tego, że będą bezpieczne i funkcjonalne, wprowadzą jednolity – wysoki standard dla takich inwestycji w całym regionie. To niezwykle istotne, ponieważ trasy rowerowe są ważnym elementem budowania potencjału turystycznego na Dolnym Śląsku, a dla wielu mieszkańców regionu są codziennym środkiem transportu.

– Drogi rowerowe to ważny element rozwoju turystyki i oferty rekreacyjnej w regionie. Jednocześnie warto pamiętać, że dla wielu Dolnoślązaków rower pozostaje zwyczajnym środkiem codziennego transportu. Nowe drogi rowerowe mają służyć wszystkim użytkownikom. Zależy nam na tym, aby pierwsze trasy były gotowe już w przyszłorocznym sezonie letnim – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

Do roku 2023 na Dolnym Śląsku ma powstać ok. 150 km nowych tras rowerowych. Ich budowa pozostanie w gestii gmin, ale samorząd województwa przeznaczy na dofinansowanie takich projektów ponad 60 milionów złotych. Pieniądze te pochodzić będą z budżetu regionu, Regionalnego Programu operacyjnego i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pierwsze konkursy, w których samorządy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie wystartują już w czerwcu.

Docelowo na Dolnym Śląsku ma powstać szeroka i funkcjonalna sieć ścieżek rowerowych. Trasy będą łączyć ciekawe pod względem turystycznym miejscowości i atrakcje turystyczne. Jednym z takich projektów jest powstanie Odrzańskiej Drogi Rowerowej. Ta niemal 400-kilometrowa trasa przebiegać będzie przez teren 25 gmin po obu stronach Odry. Do niej mogą „wpinać się” kolejne odcinki budowanych tras rozszerzając sieć ścieżek na Dolnym Śląsku. Trasy rowerowe mają powstawać również m.in. na terenie polsko-czeskiego i polko-niemieckiego pogranicza, dając dodatkowy impuls dla rozwoju turystyki w tych rejonach.

– Dolny Śląsk jako jeden z pierwszych regionów w Polsce podjął temat dróg rowerowych w sposób tak kompleksowy. Wspólnie z ekspertami i przedstawicielami środowiska miłośników rowerów tworzymy strategię budowy sieci dróg rowerowych w całym regionie. Zadbaliśmy również o wypracowanie standardów projektowych, dzięki którym nowo budowane drogi będą bezpieczne, funkcjonalne i przyjazne dla użytkowników – dodaje Jerzy Michalak, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Budowa bezpiecznej ścieżki rowerowej podlega ścisłym zasadom. Wszelkie wymogi projektowe i techniczne zostały zawarte w dokumencie opracowanym przez Instytut Rozwoju Terytorialnego. W ten sposób powstały wytyczne dla budowy tras rowerowych w przyszłości. Niezwykle istotne jest to, że w tworzeniu tego opracowania pomagali sami zainteresowani, czyli rowerzyści m.in. z Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej.

– Wielkie brawa dla Dolnego Śląska. Jesteście pierwszym regionem, który tworzy politykę rowerową w porozumieniu z rowerzystami. To bardzo ważne, bo o ile duże miasta mają swoich oficerów rowerowych i radzą sobie same, o tyle pozostała część regionu bardzo potrzebowała konkretnego programu i tak zwanego know-how, czyli konkretnej wiedzy, jak rozwijać infrastrukturę rowerową – podsumował Cezary Grochowski, prezes stowarzyszenia Wrocławska Inicjatywa Rowerowa.

Wszystkie informacje niezbędne przy planowaniu przyszłych inwestycji rowerowych znajdują się na Portalu Dolnośląskiej Polityki Rowerowej.

UMWD/ii