Krakowscy artyści w Bolesławcu

Krakowscy artyści w Bolesławcu
fot. Grażyna Hanaf W Galerii Długiej BOK-MCC prezentowana jest wystawa prac dyplomowych młodych artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
istotne.pl bok-mcc, wystawa, rzeźba

W Galerii Długiej można oglądać wystawę prac dyplomowych studentów pracowni rzeźby w ceramice krakowskiej ASP. Wystawę otworzył profesor Czesław Dźwigaj (od 1991 roku prowadzący pracownię) oraz wykładowca Marita Benke-Gajda.

Bolesławiec wart jest każdej dobrej wystawy rzeźby ceramicznej. Profesor Czesław Dźwigaj podczas prelekcji podkreślił więź Bolesławca – miasta ceramiki z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, a szczególnie z pracownią rzeźby ceramicznej.

Prezentowane prace są zróżnicowane i bogate w swej fakturze i formie. Są rzeźby, kafle i formy naczyniowe, a nawet ceramiczne książki w formie kubików z krótkimi tekstami i grafiką. Uwagę przykuwa praca Joanny Komarzyniec. Fantastyczny zwierzo-ptak z ciekawym kolorystycznie szkliwem to wyraz fascynacji artystki mitologią nordycką, grecką oraz słowiańską.

Czesław Dźwigaj we wstępie do katalogu kilkakrotnie podkreślił, że ceramiczne rzeźby są tak sam kruche jak wrażliwość artysty. Prosił o aprobatę, miłość i o zainteresowanie artystami, ich światem i twórczością. Dziękował również wszystkim osobom i instytucjom, które poprzez organizowanie plenerów i wystaw umożliwiają artystom realizację marzeń.

Wystawę można będzie oglądać do 3 maja.

(informacja GH)