Autobusy MZK znów zatrzymują się przy Zgorzeleckiej

Autobusy MZK znów zatrzymują się przy Zgorzeleckiej
fot. Gerard Augustyn Starostwo Powiatowe wypowiedziało wszystkim przewoźnikom przystanki przy ulicy Zgorzeleckiej. Jednak od 1 marca znów mogą się tam zatrzymywać autobusy MZK.
istotne.pl mzk, autobus, starostwo, przystanek

W lutym pisaliśmy, że Starostwo Powiatowe w Bolesławcu wypowiedziało wszystkim przewoźnikom przystanki przy ulicy Zgorzeleckiej. Decyzję podjęto 25 listopada ub.r., weszła w życie 15 stycznia br. – Odwołałem się od niej – mówił nam wówczas Andrzej Jagiera, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji. – Uważam, że usunięcie naszego przystanku jest błędem.

Przystanek MZK przy Zgorzeleckiej funkcjonował przez 28 lat. Problemy zaczęły się, kiedy pojawiły się tam również przystanki prywatnych przewoźników. – Dla autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacji był to jedynie przystanek przelotowy. Dysponujemy dużą siecią sprzedaży biletów. Tylko nieliczni pasażerowie kupowali bilety u kierowcy – zaznaczał Jagiera. Zupełnie inaczej było w przypadku prywatnych firm przewozowych. – Dla nich przystanki przy ulicy Zgorzeleckiej były początkiem i końcem trasy. Ich pasażerowie kupowali bilety właśnie u kierowcy – wyjaśniał prezes MZK.

To wszystko trochę trwało. Miejskie autobusy zaczęły mieć problemy z dojazdem na własny przystanek, zwłaszcza w godzinach szczytu. Sytuacja przy Zgorzeleckiej nie umknęła uwadze policjantów. – Starosta bolesławiecki wydał decyzję o wypowiedzeniu przystanków na wniosek policji – tłumaczyła Majka Nowak, rzeczniczka Starostwa. – Funkcjonariusze stwierdzili, że jest tam niebezpiecznie, że widoczność jest ograniczona. Nie ma też odpowiedniej infrastruktury, miejsca, aby zapewnić pasażerom godne warunki.

Autobusy MZK znów mogą zatrzymywać się na tym przystankuAutobusy MZK znów mogą zatrzymywać się na tym przystankufot. Gerard Augustyn

1 marca br. przystanek został przywrócony. – Starostwo zastanawiało się, jak rozwiązać ten problem. Zdecydowano, że przystanek wróci do MZK – mówi nam Majka Nowak. – To nie jest tak, że to miejsce nagle stało się bezpieczne. Policja nadal odradza tworzenie tam przystanku. Jednak obecnie nie ma lepszego wyjścia z tej sytuacji – dodaje. W zamian MZK ma wybrukować chodnik przy Zgorzeleckiej i odremontować fragment jezdni przy przystanku.

Czy prywatni przewoźnicy również mają szansę na przywrócenie przystanków przy ulicy Zgorzeleckiej? – Prośby będą rozpatrywane indywidualnie – zaznacza Majka Nowak. – Do tej pory jednak nikt się nie zgłosił.

(informacja ii)