Święto Ceramiki dla bolesławian

Ceramiczna filiżanka
fot. istotne.pl Jak wybrać dla siebie atrakcje podczas najdłuższego od 15 lat Święta Ceramiki? Gdzie pójść z dzieckiem, a gdzie z przyjaciółmi? Co pokazać gościom? Wszystko, co najciekawsze, znajdziecie w istotnym programie Święta.
istotne.pl 0 koncert, święto ceramiki, gliniada

Reklama

Poniżej prezentujemy istotny program Bolesławieckiego Święta Ceramiki.

Rodzinnie z dziećmi

Polecamy Miasteczko animacji ceramicznych, które będzie zbudowane na placu Piłsudskiego przed kinem Forum i działać będzie od piątku do niedzieli.

Miasteczko będzie ogrodzone i bezpieczne. Animatorzy mogą zaopiekować się starszym dzieckiem. W kinie Forum będą dostępne toalety i hall, gdzie można będzie dziecko umyć, przebrać czy nakarmić. Dla mam karmiących piersią czy butelką znajdzie się wygodne i chłodne miejsce. W toalecie damskiej obiecano postawić przewijak.

Animatorzy będą pokazywać i uczyć dzieci, jak toczyć glinę na kole garncarskim. Pokażą też, jak rzeźbić proste figurki. Dzieci będą mogły malować gliniane talerze i filiżanki. Na życzenie można będzie umalować twarz w najmodniejsze podczas Święta Ceramiki błękitne wzorki. Stempelkowe zdobienie twarzy to oryginalny i ciekawy pomysł. Powinien przypaść dzieciom do gustu.

Dni i godziny otwarcia (wstęp wolny):

  • piątek 21 sierpnia. Godziny: 17:00-20:00
  • sobota 22 sierpnia. Godziny: 10:00-18:00
  • niedziela 23 sierpnia. Godziny: 12:00-16:00

IstotneInformacje.pl radzą: Ubierzcie dzieci w wygodne i niezbyt nowe ubranka, by poczuły się swobodnie i mogły się bawić, nie martwiąc się, że zniszczą nową i drogą odzież. Pamiętajcie: w hallu kina dostępne są toalety, możecie tam dziecko umyć, przebrać lub nakarmić.

W sobotę bawimy się z dziećmi koncertowo i teatralnie

Rodzinom polecamy również wszelkie występy przygotowane przez dzieci i dla dzieci. W tym roku oferta jest bardzo atrakcyjna. Wszystkie pokazy odbędą się na Małej Scenie (przed kinem Forum, na placu Piłsudskiego). Najbogatszym w wydarzenia dniem będzie sobota. W tym dniu polecamy na Małej Scenie:

  • 15:00 Występ zespołu Karambol z Młodzieżowego Domu Kultury w Chojnowie. Karambol celuje w tanecznych inscenizacjach. Ich układ imitujący taniec w wodach oceanu nie ma sobie równych
  • 17:00 Spektakl dla dzieci „Odyseja kosmiczna 2009” Teatru Na Walizkach z Wrocławia. Teatr Na Walizkach to autorski teatr komediowy. Zakładając go, twórcy postawili sobie jeden cel: rozśmieszyć publiczność! A dokładniej: pozwolić poczuć się jej radosnym i bezproblemowym jak dziecko. Członkowie Teatru Na Walizkach są zawodowymi aktorami. Podczas spektaklu będzie można zobaczyć komiczną postać karzełka, atak rekina rodem z filmu „Szczęki”, zaskakujący występ orkiestry prowadzonej przez szalonego dyrygenta i... gigantyczne bańki mydlane!
  • 18:30 Koncert zespołu Joszko Brody z 30-osobową grupą „Dzieci z Brodą”. Na koncercie zaprezentowane zostaną utwory z najnowszej płyty artysty „Potwory wyłażą z nory”. Joszko Broda to artysta doskonale znany na muzycznych scenach. Kiedyś pieśń na jego cześć śpiewała Anna Maria Jopek. Broda gra na wielu instrumentach – drumli, fujarze postnej, kozie, okarynie, liściu, słomce, trzcinie

Dla taty, syna i wojowniczej córki

W sobotę o 16:45 na Rynku rozpocznie się wielki spektakl: Pokaz historyczny z okresu wojny trzydziestoletniej. Zaprezentuje go czeska grupa Collegium Armatum. Narrator spektaklu opowie historię z czasów najdłuższej religijnej wojny w Europie, a przebrani w stroje z epoki wojowie odegrają bitwę.

IstotneInformacje.pl radzą: Wspaniały dzień, który można spędzić z dzieckiem w niecodzienny sposób: bawiąc się z nim i ucząc. Wyjaśnijcie dzieciom, kim jest aktor, co to jest spektakl. Opowiedzcie dawne dzieje naszego miasta niczym piękną bajkę. Zaśpiewajcie razem z Joszko piosenki, które dotyczą najważniejszych spraw w życiu młodego człowieka: bajek, zasad robienia porządnego bałaganu, kłopotów z rodzicami i światem, historii „nie do wiary/góra skarpet nie do pary” i o tym, że „nie mogę spać/mamusia musi dzióbka mi dać”.

Tanecznie, koncertowo, multikulturalnie

Duże koncerty na Scenie Głównej na placu Popiełuszki.

  • piątek 21 sierpnia o 21:30 wystąpi Andrzej Piaseczny „Piasek” z zespołem
  • sobota 22 sierpnia o 21:30 zagra zespół Wilki
  • niedziela 23 sierpnia – blok koncertowy na Scenie Głównej
    • 16:00 Orkiestra Świętego Mikołaja, czyli to jeden z zespołów, które „wymyśliły” folk w Polsce. W swoich aranżacjach grupa chętnie stosuje rzadkie instrumenty strunowe, jak dutar czy cymbały. To one w dużej mierze tworzą specyficzny i niepowtarzalny koloryt brzmienia zespołu, nadając mu mistyczną aurę. Orkiestra, jako jedna z pierwszych kapel, wprowadziła do repertuaru muzykę inspirowaną słowiańskim folklorem, przede wszystkim polskim, łemkowskim i huculskim
    • 18:00 Fanfara Kalashnikov, grupa z Rumunii. „Nasza muzyka jest naszą bronią” – muzycy ciągle to powtarzają. Kiedy Fanfara Kalashnikov trąbią na tubach, rogach i trąbkach przy 240 uderzeniach na minutę, jest to nie tylko świętowanie kultury praojców, ale i uwolnienie się z 40 lat państwowego ucisku. Kto by wtedy nie tańczył na stołach?
    • 20:00 Indios Bravos (w języku hiszpańskim oznacza to „Indianie waleczni”). Zespół gra mieszankę rocka, bluesa i reggae

IstotneInformacje.pl radzą: Tak dobrej zabawy chyba jeszcze w Bolesławcu nie było. Warto zaprosić znajomych, szczególnie w niedzielę. Polecamy dodatkowo koncert muzyki klasycznej przed Piwnicą Paryską – sobota 22 sierpnia (godzina 22:00) w przepięknej scenerii dawnej kamienicy, po zachodzie słońca, w letnią noc.

Wyjątkowo, niebanalnie i odjazdowo na maksa

Sobota jest dniem Gliniady. To interaktywne wydarzenie artystyczne pełne będzie atrakcji. Dwie pary powiedzą „tak” w przebraniu z gliny i w specjalnie na ten cel pomyślanych kostiumach. Konferansjerem będzie Brian Scott, znany dziennikarz i aktor, który zagrał m.in. w komedii „Lejdis”.

Podczas Gliniady wybrani zostaną Król i Królowa parady, najmłodszy i najstarszy jej uczestnik oraz najbardziej zakręcony Glinolud. Wybrany zostanie też najciekawszy pojazd poruszany siłą mięśni. Wszyscy zwycięzcy otrzymają atrakcyjne rzeczowe nagrody.

W Gliniadzie wezmą również udział: Teatr Ognia „Chimera” i bolesławiecka grupa breakdance.

Plan Gliniady:

  • 9:00 Wielkie malowanie przy muzyce The Glinolud Band. Miejsce: Starostwo Powiatowe
  • 12:00 Parada wyruszy spod Piwnicy Paryskiej i przejdzie ulicą Komuny Paryskiej na Rynek
  • 13:30 Ceremonie zaślubin
  • 14:45 Glinoludy przyłączą się do parady miejskiej Święta Ceramiki
  • 16:00 Wręczanie nagród zwycięzcom konkursów
  • 16:20 Glinoludy myć się będą na ulicy Chopina

Ogień – boska energia, inspiracja, namiętność

Dla znawców i miłośników rzeczy niecodziennych proponujemy czuwanie przy piecach ceramicznych, które w tym roku od piątku do niedzieli rozpalać będą artyści na skwerze przy Rynku.

Przez trzy dni będzie można przyglądać się warsztatowym działaniom – budowie, rozpalaniu, wypałowi powstałych prac i wygaszaniu nietypowych pieców.

Piec ceramiczny to partner, tyran, niszczyciel i stwórca dla artystów ceramików. Ogień fascynuje nie tylko artystów. Jest pierwotnym żywiołem rozpalającym od wieków ludzką wyobraźnię.

W piątek o 23:00 na Rynku przy piecu „Akwarium ognia” odbędzie się spektakl Żywego Teatru z Bielawy pt. „Taniec Ognia”.

IstotneInformacje.pl radzą: Jeśli chcecie przeżyć coś wyjątkowego, zmienić się w aktora, w celebrytkę fotografowaną przez fotoreporterów – proponujemy wziąć udział w niezwykłym wydarzeniu, jakim jest Gliniada. Nie przeżyjesz tego nigdzie indziej, tylko w Bolesławcu.

Podczas parady miejskiej Święta Ceramiki przyznana zostanie jeszcze jedna nagroda: dla najciekawiej przebranej osoby. Wycieczkę do europarlamentu ufundowała eurodeputowana Lidia Geringer de Oedenberg.

Bolesławiec będzie też bił rekord Guinnessa. Na ulicy Asnyka zostanie ustawiony 200-metrowy stół. Jeśli zostanie zapełniony ceramiczną zastawą, znajdziemy się w najsłynniejszej Księdze Rekordów.

(informacja Grażyna Hanaf)

Reklama