Polscy żołnierze uratowali życie Afgańczykowi

Polscy żołnierze uratowali życie Afgańczykowi
fot. kpt. Michał Romańczuk Cywil został potrącony przez samochód. Gdyby nikt nie udzielił mu pomocy, nie miałby szans na przeżycie.
istotne.pl afganistan, 23śba, armia

Niecodzienny widok ukazał się oczom żołnierzy pełniących wartę przy wjeździe do polskiej bazy Ghazni. Afgańczycy przywieźli na taczce swojego rannego rodaka (ok. 25 lat) i poprosili o pomoc dla niego. Mężczyzna jechał rowerem i został potrącony przez samochód. Gdyby nikt nie udzielił mu pomocy, nie miałby szans na przeżycie.

Decyzja zapadła natychmiast: wezwano karetkę, która zabrała poszkodowanego do polskiego punku medycznego w bazie (pierwszej pomocy udzielił mu zespół polsko-amerykański).

Mężczyzna doznał rozległych obrażeń głowy i urazu kręgosłupa szyjnego. Był przytomny, stracił sporo krwi. Trafił na blok operacyjny, a potem przewieziono go do lokalnego szpitala w Ghazni. Jego stan jest stabilny.

Pierwszej pomocy udzielił poszkodowanemu zespół polsko-amerykańskiPierwszej pomocy udzielił poszkodowanemu zespół polsko-amerykańskifot. 402 FST (US)

Sprawca uciekł z miejsca wypadku.


W bazie Ghazni (Afganistan) stacjonują również żołnierze 23 Śląskiej Brygady Artylerii. Bolesławieccy artylerzyści współtworzą Grupę Wsparcia Ogniowego VI zmiany Polskich Sił Zadaniowych. Więcej na ten temat możesz przeczytać TUTAJ.

(informacja Anna Pawlak/ii)